Bolgarija zaradi korupcije ob 220 milijonov evrov

Bolgarija je zaradi nezadostnih prizadevanj v boju proti korupciji izgubila 220 milijonov evrov, ki so bili zanjo predvideni v okviru programa predpristopne pomoči Phare.

Objavljeno
25. november 2008 19.26
bolgarija ulični glasbenik harmonika
Ma.K./STA
Ma.K./STA
Bruselj/Sofija - Bolgarija je zaradi nezadostnih prizadevanj v boju proti korupciji izgubila 220 milijonov evrov, ki so bili zanjo predvideni v okviru programa predpristopne pomoči Phare, na kocki pa je še 340 milijonov evrov drugih zamrznjenih sredstev, so danes povedali v Evropski komisiji. To je prvič, da je članica EU na tak način izgubila denar, so pojasnili.

"Po temeljiti analizi z obžalovanjem sporočamo, da ne moremo odmrzniti sredstev", je razložila tiskovna predstavnica komisarja za širitev Ollija Rehna, Krisztina Nagy. Bolgarija 220 milijonov evrov ne more več rešiti, saj se 30. novembra izteče rok, do katerega jih lahko dodeli na osnovi pogodb, preostala zamrznjena sredstva pa so že vezana na projekte, za katere so sklenjene pogodbe.

Razočaranje v Bolgariji

Bolgarske oblasti so odločitev Bruslja označile kot "nepričakovano in razočaranje za Bolgarijo in njeno administracijo", hkrati pa so obljubile nadaljevanje prizadevanj za reforme, ki bi zagotovile izplačilo preostalih sredstev. "Bolgarske oblasti bodo nadaljevale z delom na enaki pospešeni stopnji pri uveljavljanju evropskih pravil in postopkov, ki bodo jamčili ustrezno in transparentno porabo vseh evropskih sredstev," je danes v Sofiji pojasnila namestnica bolgarskega premiera Meglena Plugčijeva.

Evropska komisija je julija ob objavi niza poročil o oceni napredka Bolgarije na področju reform pravosodnega sistema in boja proti korupciji odločila, da zaradi korupcije in slabega črpanja finančnih sredstev Bolgariji zamrzne 560 milijonov finančne pomoči. To je bilo prvič, da je EU zamrznila finančno pomoč eni svojih članic.

Evropska komisija: Le "obljube o prihodnjem delovanju"

Večina ukrepov, o katerih so Evropsko komisijo obvestile bolgarske oblasti, je le "obljuba o prihodnjem delovanju", medtem ko konkretnih korakov ni dovolj, je odločitev pojasnila tiskovna predstavnica. "To odločitev smo sprejeli, ker želimo, sploh v času finančne krize, zaščititi evropske davkoplačevalce, tudi bolgarske," je poudarila.

220 milijonov evrov, ki jih je izgubila Bolgarija, gre sedaj nazaj v proračun EU, ni pa jasno, kako se bo porabil. Sredstva v okviru programa predpristopne pomoči Phare so namenjena za financiranje infrastrukture ter krepitev institucij in pravne države. Bolgarija, ki je v EU vstopila januarja 2007, je bila do te pomoči upravičena do leta 2006, vendar izvajanje projektov traja dlje.

"Upamo, da bo Bolgarija sedaj ustrezno ukrepala za izboljšanje upravljanja sredstev," je pozvala tiskovna predstavnica. Bolgarija je po julijskem opominu vzpostavila posebne enote za preiskovanje slabe porabe denarja EU in sprejela prvi zakon o navzkrižju interesov, vendar po oceni komisije to ni dovolj.


Korupcija lahko ogrozi tudi 11 milijard evrov


Če bolgarske oblasti ne bodo ukrepale, lahko izgubijo tudi preostalih 340 milijonov zamrznjenih evrov, prav tako lahko korupcija ogrozi 11 milijard evrov, ki so za Bolgarijo predvidena v obdobju 2007-2013, so opozorili v Evropski komisiji.

Bolgarija in Romunija sta prvi članici EU, za kateri je unija tudi po vstopu ohranila poseben mehanizem spremljanja in preverjanja izvajanja pravnega reda EU na določenih področjih. V skladu z njunima pristopnima pogodbama lahko Evropska komisija do tri leta po njunem vstopu v unijo uvede varnostne klavzule.

Med področji, ki jih ima komisija še posebej pod drobnogledom, so varnost v letalskem prometu, varnost hrane, kmetijski skladi EU, pravosodne zadeve in korupcija. Uvedba klavzul lahko pomeni tudi odrekanje pravic, ki izhajajo iz članstva v EU.