La Paz - V najbogatejši provinci Bolivije Santa Cruz danes poteka referendum o avtonomiji, ki je po mnenju bolivijskega predsednika Eva Moralesa nezakonit. Referendum, ki je izraz razkola med revnim avtohtonim prebivalstvom in bogatimi prebivalci evropskega izvora, vzbuja strah pred nasiljem in pomeni prvi večji izziv za socialista Moralesa.
Skoraj milijon volivcev je povabljenih na volišča v največji provinci Santa Cruz na vzhodu države, kjer se nahaja večina najdišč zemeljskega plina v državi. Bolivija šteje devet milijonov prebivalcev, od katerih jih četrtina živi v provinci Santa Cruz. Ta vzhodna provinca, ki zavzema 370.000 kvadratnih kilometrov, predstavlja gospodarsko lokomotivo države, saj ustvari več kot tretjino državnega premoženja. Drugače Bolivija velja za ena najrevnejših držav Latinske Amerike.
Uporniška provinca spodbija novo ustavo, ki jo brani Morales in ki se trudi porazdeliti bogastvo v korist prikrajšanih kmetov v Andih, od koder izhaja tudi Morales.
Izid referendum je še toliko bolj pomemben zaradi treh drugih bogatih provinc na vzhodu - Beni, Pando in Tarija - ki se pripravljajo na podoben referendum v juniju.
Z referendumom do lastnih policijskih sil
Na referendumu zahtevajo pravico do upravljanja z glavnimi najdišči zemeljskega plina in do ustanovitve lastnih policijskih sil, želijo pa tudi zaščititi svoje plantaže soje in ranče govedi pred Moralesovimi načrti o razdelitvi zemlje revnim. Glede na javnomnenjske raziskave naj bi se na referendumu za avtonomijo izreklo do 70 odstotkov volivcev.
Predsednik negativno o referendumu
Socialistični predsednik Morales, ki ga podpirajo revni kmetje avtonomnega prebivalstva, je referendum označil za nezakonitega in ga označil za "separatistični poskus" opozicijskih liberalcev. Za protiustavnega ga je proglasilo tudi državno volilno sodišče, medtem ko ga je regionalno volilno sodišče potrdilo.
V pričakovanju medetničnega nasilja
Moralesovi privrženci so že v soboto požgali nekaj glasovnih lističev na nekaj voliščih, po odprtju volišč pa je danes prišlo že do nekaj manjših izgredov. Nastala kriza podžiga etnične napetosti med avtohtonim prebivalstvom in velikimi lastniki kmetijskih površin na vzhodu države, ki so po večini evropskega oziroma mešanega porekla.
Napetosti so še posebej močne v naselju San Julian, kjer prevladuje naklonjenost vladajoči socialistični stranki, ter v predmestju Santa Cruza, regionalne prestolnice, kjer je veliko priseljencev, ki iščejo delo.
Na voliščih prisotni policisti
Več sto bolivijskih policistov so kot okrepitev namestili v Santa Cruzu, kjer je kakih tisoč neoboroženih občinskih policijskih sil zadolženih za zagotavljanje varnosti na 235 voliščih, ki bodo danes odprta do 22. ure po srednjeevropskem času. Prvi rezultati bodo znani v ponedeljek.
Morales, ki je bil izvoljen decembra 2005, govori o "zaroti" elite, ki jo po njegovem z namenom zrušitve njegove vlade vodijo ZDA. Pri tem mu je podporo izrazil tudi ekvadorski predsednik Rafael Correa, ki je v soboto že povedal, da tako Ekvador kot druge države na tem območju ne bodo priznale enostranske razglasitve avtonomije Santa Cruza. Morales je kljub temu v petek napovedal, da bo potrpežljiv in da bo morda v ustavi odgovoril na katera od vprašanj avtonomije.