Brexit: vprašanja in odgovori
Drvenje v kaotični brexit ali strategija, s katero želi London prisiliti EU27 k popuščanju?
Drvenje v kaotični brexit ali strategija, s katero želi London prisiliti EU27 k popuščanju?
Johnson je tik pred srečanjem z Merklovo in jutri še s francoskim predsednikom Emmanuelom Macronom predsedniku evropskega sveta Donaldu Tusku poslal pismo, v katerem je Bruselj pozval, naj odstopi od varovalke o meji med Irsko in Severno Irsko. Določilo v pogodbi je, kot je zapisal, neskladno z britansko ustavo in nedemokratično. Bruselj in London naj bi varovalko črtala in se, kot predlaga, do ustreznega dogovora, odpovedala nadzoru na meji. Predlog v Bruslju ni naletel na odobravanje.
Iz Berlina informacij, ki bi pričale o tem, da bi bila Nemčija kakorkoli pripravljena na nova pogajanja o izstopni pogodbi, ni zaslediti. V kabinetu kanclerke poudarjajo, da bosta sogovornika govorila o odnosih med državama in o mednarodnih vprašanjih. Glede brexita v Berlinu ostajajo o pri že večkrat poudarjenem stališču: Nemčija si bo še naprej prizadevala za dogovorjeni brexit, a hkrati so pripravljeni tudi na posledice brexita brez dogovora.
Vse napovedi kažejo, da bi brexit brez dogovora najbolj škodoval prav Veliki Britaniji, zato analitiki ne vidijo veliko možnosti za to, da bi britanski premier uspel doseči spremembe že izpogajane izstopne pogodbe. Brexit brez dogovora sicer po ocenah v Berlinu postaja vse bolj verjeten.