Bosta uran le bogatili v tandemu?

Teheran je izrazil pripravljenost na skupno bogatitev urana z Rusijo, opozoril pa je na številna tehnična, pravna in finančna vprašanja.

Objavljeno
22. april 2006 11.52
Iran je dosti bolj trd oreh od Al Kaide ali Iraka, svarijo razumnejši v ZDA
Moskva - Skupno bogatenje urana, ki ga je Iranu predlagala Rusija, je mogoče in pogajanja o tem še vedno potekajo, je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa na varnostni konferenci v Moskvi v petek povedal iranski diplomat. "Na ta predlog smo načelno pristali že dolgo nazaj. Ostaja pa še veliko tehničnih, pravnih in finančnih vprašanj, ki jih je še treba rešiti," je povedal predstavnik Irana pri Mednarodni agenciji za jedrsko energijo (IAEA) Ali Asgar Soltanija.
Rusija je Teheranu predlagala, da bi uran za svoj civilni jedrski program bogatil v skupnih objektih na ruskem ozemlju, s čimer bi zmanjšal skrbi Zahoda, da skuša izdelati jedrsko orožje.

Moskva in Teheran sta sicer v preteklih mesecih že napovedovala načelne dogovore o tem načrtu, vendar pa so pogajanja zaradi zahtev Irana propadla. Teheran je med drugim zahteval neomejen dostop do vseh dejavnosti bogatenja urana na območju Rusije ter obljubo Moskve, da mu bo sčasoma dovolila bogatenje urana v skupnih objektih na ozemlju Irana.

Iran vztraja, da je njegov jedrski program izključno civilen, številne države z ZDA na čelu pa kljub temu verjamejo, da je dejanski cilj Irana jedrsko orožje. ZDA zato zahtevajo ostre ukrepe proti islamski republiki, vključno s sankcijami Varnostnega sveta ZN, čemur pa nasprotujeta stalni članici VS ZN Rusija in Kitajska.

Rusija je v petek še okrepila svoje stališče, ko se je znova zavzela za reševanje iranskega jedrskega vprašanja v okviru IAEA in izrazila odločno nasprotovanje vojaškemu posredovanju. Kot je poudarila, so kakršnekoli sankcije brez konkretnih dokazov o tem, da skuša Iran izdelati jedrsko orožje, popolnoma nemogoče.

Namestnik generalnega direktorja IAEA je sicer odpovedal za petek predvideni obisk v Teheranu, kar je po mnenju diplomatov jasen znak, da Iran ni ugodil zahtevam IAEA. Obisk je odpovedal v času, ko VS ZN čaka, ali bo Iran spoštoval njegovo zahtevo in do 28. aprila ustavil bogatenje urana ter polno sodeloval z IAEA.

V okviru prizadevanj za rešitev vprašanja naj bi se po napovedih namestnika ameriške državne sekretarke Nicholasa Burnsa politični direktorji stalnih članic VS ZN znova sestali 2. maja v Parizu in skušali oblikovati skupno stališče do Irana, saj bo IAEA na sestanku prihodnji petek verjetno ugotovil, da Iran zavrača zahtevo po prenehanju bogatenja urana. "Če bo poročilo IAEA negativno, tako kot pričakujemo, smo se dogovorili za srečanje 2. maja v Parizu," je še pojasnil Burns v petek v Washingtonu, potem ko stalne članice VS ZN ta teden na pogovorih v Moskvi, ki se jih je udeležila tudi Nemčija, niso uspele doseči skupnega stališča o morebitnih ukrepih proti Iranu.