Brez besed o sestavi kabineta

Novoizvoljeni ameriški predsednik Barack Obama je prvič po razglasitvi zmage nastopil v javnosti. Kot prednostno nalogo je izpostavil reševanje  posledic finančne krize.

Objavljeno
07. november 2008 17.18
Barack Obama
Ma.J./Do.P.
Ma.J./Do.P.
Washington - Novoizvoljeni ameriški predsednik Barack Obama je prvič po razglasitvi zmage nastopil v javnosti. Dejal je, da se bo takoj po zaprisegi soočil s finančno krizo. Obljubil je tudi načrt za rešitev krize predvsem za srednji razred. Na novinarski konferenci ga je spremljal podpredsednik Joe Biden.


Novoizvoljeni predsednik je tudi odločno podprl sprejetje še drugega nujnega paketa za oživitev ameriškega gospodarstva in dejal, da je to glavna prioriteta njegove administracije. Kot eno glavnih prioritet svoje prihodnje vlade je Obama navedel pomoč avtomobilski industriji. "Novice, ki ta teden prihajajo iz avtomobilske industrije, nas opominjajo, v kakšni stiski se nahaja," je opozoril in dodal, da je prav avtomobilski sektor "hrbtenica ameriške industrije" ter kritičen člen v prizadevanjih, da se zmanjša odvisnost ZDA od tuje nafte.


Obama je bil na novinarski konferenci deležen tudi zunanjepolitičnega vprašanja, sicer le enega, to pa se je nanašalo na Iran. Novoizvoljeni predsednik je v odgovoru dejal, da je prizadevanje Irana za pridobitev jedrskega orožja nesprejemljivo, in poudaril, da mora Teheran prenehati podpirati teroristične organizacije. Sicer pa je Obama pozval k "mednarodnemu prizadevanju", s katerim bi Iranu preprečili razvoj jedrskega orožja.


Znani nekateri člani kabineta


Obama se je vse od torka sestajal s svojo ekipo, prijemal prve tajne informacije ameriške obveščevalne službe in sprejemal odločitve, kdo mu bo pomagal voditi državo potem, ko bo zaprisegel 20. januarja prihodnje leto.

Njegovo povabilo na položaj vodje kabineta je že sprejel Rahm Emanuel, o ostalih članih administracije pa javnost zaenkrat le ugiba. Med prostimi mesti v novi administraciji, ki naj bi jih Obama zapolnil kmalu, je tudi mesto tiskovnega predstavnika Bele hiše, ki naj bi ga pričakovanju nekaterih zasedel Robert Gibbs, Obamov vodja komuniciranja med predvolilno kampanjo.
 
Kot možni kandidati za položaj ministra za finance se omenjajo nekdanji finančni minister Larry Summers, trenutni vodja newyorške Zvezne rezervne banke Timothy Geithner in Paul Volcker, nekdanji vodja Zvezne rezervne banke.

Nov zunanji minister bi lahko postal demokratski predsedniški kandidat iz leta 2004 John Kerry ali pa guverner Nove Mehike Bill Richardson. Pojavljajo se tudi namigi o vlogi Colina Powlla.

Glede položaja obrambnega ministra pa so se pojavila ugibanja, ali bo Obama sedajega ministra Roberta Gatesa prosil, naj ostane na položaju.


"Ne podcenjujem ogromne naloge, ki je pred nami,"

Obama pa je imel tudi svoj prvi nagovor preko radijskih valov po volitvah. V njem je poudaril, da se mora država hitro odzvati na nadaljnje izgube delovnih mest in finančno krizo, ki predstavlja največji izziv ZDA v zadnjih desetletjih. Podobno kot na novinarski konferenci je Obama spomnil, da je do 20. januarja edini predsednik ZDA Bush, da pa si želi zagotoviti, da bo začela njegova administracija 20. januarja delati s polno paro.

 

"Ne podcenjujem ogromne naloge, ki je pred nami," je zatrdil Obama, ob tem pa se zavzel za enotnost Američanov v času, ko si prizadevajo za rešitev gospodarske krize. Pozdravil je volivce tako demokratske kot republikanske stranke, ki so oddali glasove na torkovih volitvah.