Brez Haiderja še hujši zasuk v desno

Zavezništvo za prihodnost Avstrije je na deželnozborskih volitvah na avstrijskem Koroškem s 45,48 odstotka glasov doseglo prepričljivo zmago. Največji poraženci volitev so socialdemokrati.

Objavljeno
02. marec 2009 08.27
Ivan Lukan, Barbara Kramžar
Ivan Lukan, Barbara Kramžar

Celovec – Slabih pet mesecev po smrti Jörga Haiderja je na Koroškem slavilo njegovo Zavezništvo za prihodnost Avstrije. S 45 odstotki glasov ima BZÖ zdaj v koroški deželni vladi absolutno večino, v koroškem deželnem zboru pa relativno. Velika poraženka z desetimi odstotki manj pa je socialdemokratska stranka Reinharta Rohra.

 

Hud poraz so utrpeli tudi svobodnjaki (FPÖ) Maria Canorija – očitno so volivci volili original, ne kopije. Druga zmagovalka deželnih volitev na avstrijskem Koroškem pa je ljudska stranka (ÖVP) s 16,8 odstotka in bo verjetno omogočila ponovno izvolitev Gerharda Dörflerja za glavarja. Zelenim je po zadnjih podatkih le uspelo preskočiti petodstotni prag.

 

Za slovenske kandidate na večinskih listah se je volilna nedelja končala z velikim razočaranjem. Tako Ana Blatnik pri socialdemokratih kot tudi Zalka Kuchling pri Zelenih ne bosta zastopani v deželnem zboru, prav tako ne komunist Mirko Messner. Tudi na komunalnih volitvah so Haiderjevi nasledniki proti vsem napovedim zmagali celo v Celovcu pa tudi močno oslabili socialdemokratske trdnjave in župane po vsej deželi.

 

»Zelo sem razočarana, nimam nobenega opravičila in besed, s katerimi bi komentirala rezultat volitev,« je bila na sedežu koroške socialdemokratske stranke razočarana Slovenka Ana Blatnik. »Na Koroškem moraš očitno polarizirati, vzpostavljati nezaupanje, če hočeš zmagati.« Meni, da bodo morali socialdemokrati opraviti resno analizo tudi na zvezni ravni, saj je stranka veliko izgubila tudi v Salzburgu.


»Preobrat v desno me je zelo užalostil in prestrašil in mislim, da se tudi tisti, ki so volili gospoda Dörflerja, ne zavedajo, kaj so naredili, ko so se tako zlahka prodali tako desnemu politiku,« meni zelena političarka Zalka Kuchling. »Pri narodnostnih vprašanjih nam bo nasproti pihal še hujši veter in bomo svoje vrste morali strniti.«

»Haiderjeva smrt je očitno privedla do še večje solidarizacije z njegovo stranko,« meni Matevž Grilc, predsednik Narodnega sveta koroških Slovencev (NSKS). »V nedvomno najbolj brutalnem predvolilnem boju, ki je zahteval milijone evrov, se socialdemokratom ni posrečilo predstaviti kot alternativa BZÖ niti niso znali nagovoriti mladine

Po Grilčevem mnenju je to krivda socialdemokratskega prvaka Reinharta Rohra, ki je bil položaj prisiljen sprejeti po odstopu predsednice Gabi Schaunig. Grilc upa, da je bil to zadnji predvolilni boj, v katerem je prevladoval pokojni deželni glavar Jörg Haider, manjše stranke pa so bile žrtve spopada med velikimi. »Za manjšino to pomeni, da bo morala potegniti konsekvence in se združiti v eno močno organizacijo. Politika konsenza tistih, ki so videli izboljšanje ozračja, je propadla. Računati pa bi morali tudi na posledično podporo Slovenije pri intenacionalizaciji manjšinskih vprašanj. Od zvezne vlade na Dunaju ne pričakujemo kaj dosti. Kako naj kaj spremeni s konsenzom, če pa ima BZÖ skoraj absolutno večino?«

»Očitno je na volitvah zmagal Jörg Haider, po drugi strani pa je res, da preostale stranke in predvsem socialdemokrati niso imeli jasnega profila in so šli volivci pač k tistemu, ki je bil glasnejši in je več vložil v volilni boj,« meni Marjan Sturm, predsednik Zveze slovenskih organizacij (ZSO). Zanj je rezultat popolno presenečenje. »Za manjšino položaj ne bo preprostejši, je pa treba tudi iz tega poizkusiti potegniti najboljše. Nič ne pomaga, pogovarjati se bomo morali tudi s to vlado.« Enotna organizacija Slovencev bi bila samo navidezna rešitev, misli Sturm.

Bernard Sadovnik, predsednik Skupnosti koroških Slovencev in Slovenk, meni, da bi bilo treba razmisliti o organizaciji manjšine, a rešitev bolj kot v enotni organizaciji vidi v sodelovanju. Po njegovem bi bil koordinacijski odbor prvi korak.

Vladimir Smrtnik, predsednik Enotne liste, ugotavlja, da desni naval čutijo tudi na občinski ravni. Nekaj rezultatov, denimo v Globasnici, je razveseljivih, drugod pa ne. »Trend se obrača proti nam tudi zato, ker so skupne deželne in občinske volitve problem za manjše stranke in jih ljudje ne opazijo dovolj.« Brutalni trend na desno je po njegovem mnenju pokazal svoje. »Koroška duša je pokazala svoje zobe, če je Dörfler lahko dobil večino.«

Iz ponedeljkovega Dela