Mosul – Samomorilski napadalec se je v ponedeljek zvečer v mestu Mosul, 360 kilometrov severno od iraške prestolnice, z avtomobilom zaletel v konvoj ameriških diplomatov, pri čemer so bili ubiti štirje Američani, še dva pa sta ranjena. Med ubitimi so trije zasebni varnostniki in en član diplomatskih varnostnikov.
V konvoju so bila tri vozila, napadalec pa je trčil v manjšega oklepnega.
Štirje ameriški marinci so bili ubiti že v ponedeljek zvečer v dveh eksplozijah blizu. Še en ameriški vojak je bil ubit severno od Bagdada. S tem se je število v Iraku ubitih ameriških vojakov od marca 2003 povzpelo na 1906.
Američani so sicer sporočili, da so konec avgusta v Bagdadu in Bakubi prijeli dva Iračana, po izobrazbi medicinska delavca, ki ju sumijo, da sta s svojimi uslugami ter z orožjem pomagala pripadnikom Al Kaide v Iraku. Prijeli so ju ravno v obdobju, ko sta iskala primerne prostore za vzpostavitev bolnišnice za upornike. Pripadniki ameriške vojske zatrjujejo, da gre že za drugi tovrstni primer – namreč poskuse organiziranja klinike za iraške upornike.
V okolici Bagdada pa so prijeli še sedem oseb, ki jih sumijo uporništva.
Britanci izgubljajo tla v Basri?
Britanskim vojakom pa je uspelo v Basri osvoboditi dva britanska vojaka, ki so ju zadrževali iraški policisti. Kot so sporočili, so vojaka, oblečena v arabska oblačila in v civilnem avtomobilu, aretirali v ponedeljek, ker naj bi streljala na policiste. Ta dogodek je sprožil nemire na ulicah drugega največjega iraškega mesta - Iračani so napadali z molotovkami, kamenjem pa tudi orožjem napadali birtanske položaje, ranjen je bil najmanj en britanski vojak ter ubita dva prebivalca Iraka.
Britanci so danes s štirimi tanki obkolili eno izmed policijskih postaj v Basri, z enim oklepnikom pa so stavbo uničili, a vojaka, ki naj bi delovala pod krinko, tam ni bilo. Kasneje so ju našli v neki bližnji stavbi. Med britanskim “reševanjem” pa je iz zaporov pobegnilo še 150 zapornikov.
Skupaj s policisti v Basri bomo skušali ugotoviti, zakaj jih niso nemudoma predali večnacionalnim silam, kot to določa zakonodaja, je pojasnil general John Lorimer, britanski poveljnik v Basri, ki je dodal, da je ves čas sumil, da so življenja vojakov ogrožena. Za uporabo sile so se odločili potem ko so dobili informacije, da so jih predali tamkajšnjim milicam, sam pogajalski proces pa ni prinesel rezultatov. Iračani britansko intervencijo povečini obsojajo.
Sicer pa napetosti v Basri zadnje dni naraščajo, saj so Britanci prijeli nekaj uglednih članov Mahdijeve vojske, milice šiitskega duhovnika Muktade al Sadra.