Britanci proti neprijetni preiskavi v Iraku

Britanski poslanci so se z 298 glasovi proti in 273 za izrekli proti morebitni parlamentarni preiskavi o izvoru in poteku vojne v Iraku.

Objavljeno
31. oktober 2006 21.53
Tony Blair je v spodnjem delu parlamenta zagotovil, da se Velika Britanija ne bo predala
London - Britanska vlada je izrazila nasprotovanje morebitni parlamentarni preiskavi o izvoru in poteku vojne v Iraku. Poslanci v britanskem parlamentu bi se sicer drevi na glasovanju lahko izrekli za tovrstno preiskavo in tako vlado prisili, da jo izvede, vendar so preiskavo zavrnili z 298 glasovi proti 273 in za preiskavo.

Če bi sedaj izvedli preiskavo, bi to pomenilo "slabo znamenje", je v nagovoru spodnjemu domu britanskega parlamenta dejala ministrica za zunanje zadeve Margaret Beckett. Po njenih besedah bi si tovrsten ukrep nasprotniki vlade in uporniki v Iraku razlagali kot "pokazatelj šibkosti".

Parlamentarna preiskava v Iraku bi bila "nevaren precedenčni primer", je še dejala Beckettova. To bi pomenilo, da britanska vlada 7000 britanskih vojakov v južnem Iraku ne podpira v celoti, je še pojasnila. Po njenem mnenju bi bil ta "popolnoma zgrešeni predlog napačno znamenje" tudi iraški vladi in ljudem.

Glasovanje o parlamentarni preiskavi, ki so jo predlagale različne stranke, je potekalo po prvi večji razpravi o Iraku vse od poletja 2004.

Tovrsten ukrep bi bil nujen, saj se je pokazalo, da je vojna v Iraku "velikanska katastrofa", je dejal valižanski poslanec in predlagatelj preiskave Adam Price. Po njegovem mnenju poslanci o "grozljivih vladnih dosežkih" morajo razpravljati, saj je treba misliti na britanske vojake, ki so jih v to "zmešnjavo" privedli z zgrešenimi razlogi ter brez jasne strategije. Price je britansko vlado premiera Tonyja Blaira še obtožil, da se noče sprijazniti z dejanskimi razmerami v Iraku.

Predlog so podprle tudi Škotska nacionalna stranka (SNP) ter največji stranki opozicije - konservativci in liberalni demokrati.