Britanska vlada pričakuje izginotje 5000 delovnih mest

Brexit ne bo imel tako negativnega učinka na londonski City, kot se je napovedovalo.

Objavljeno
10. oktober 2018 12.26
Posodobljeno
10. oktober 2018 12.58
5.000 ogroženih delovnih mest v britanski finančni industriji je bistveno manj od najbolj pesimističnih napovedi gospodarstvenikov in strokovnjakov. FOTO: AFP / NIKLAS HALLE'N
Predstavniki britanske vlade so potrdili, da se strinjajo z oceno angleške centralne banke (BoE) o negativnem vplivu brexita na delovna mesta v britanski finančni industriji. Banka je nedavno ocenila, da bo do predvidenega dneva izstopa države iz EU izginilo do 5.000 delovnih mest, povezanih z enim najbolj donosnih sektorjev otoškega gospodarstva.  

Britanski minister za finančne storitve John Glen je v nastopu v parlamentu danes potrdil, da se vlada strinja z oceno BoE, pri tem pa vztrajal, da bo oblast storila vse, kar je v njeni moči, da londonski City tudi po brexitu ostane največje finančno središče na svetu.

5.000 ogroženih delovnih mest v britanski finančni industriji je bistveno manj od najbolj pesimističnih napovedi gospodarstvenikov in strokovnjakov, ki so pred referendumom o brexitu in po njem opozarjali, da bo izstop države iz EU povzročil tudi eksodus iz Cityja. Finančna industrija je od referenduma po raziskavi, ki jo je nedavno objavila agencija Reuters, izgubila zgolj 630 delovnih mest.

image
REUTERS Edini konkurent Londona za največje svetovno finančno središče je New York. FOTO: REUTERS/Kevin Coombs


V Reutersovi raziskavi je 134 najbolj mednarodno fokusiranih bank, zavarovalnic, družb za upravljanje premoženja, skladov in borz napovedalo, da bodo v primeru »trdega« brexita iz Britanije na evropsko celino preselili okoli 5.800 delovnih mest. Še lani so ista podjetja opozarjala, da bodo iz Otoka v takšnem primeru preselila skoraj dvakrat toliko delovnih mest.

Nicola Sturgeon: Edina rešitev je neodvisnost

Tako kot britanska finančna industrija na (srečen) razplet pogajanj o brexitu med Združenim kraljestvom in Evropsko unijo čakajo tudi na Škotskem. Po besedah škotske prve ministrice Nicole Sturgeon izstop države iz EU predstavlja resen problem za Škotsko. »Edina rešitev je neodvisnost,« je prva ministrica danes povedala v nastopu na kongresu Škotske narodne stranke (SNP), v isti sapi pa dodala, da bo njena vlada počakala na razplet pogajanj, preden bo uradno začela načrtovati nov referendum o neodvisnosti.