Seznam okoli 230 oseb iz tujine naj bi v Veliki Britaniji objavili v prihodnjih mesecih na spletni strani britanskega notranjega ministrstva. S seznamom naj bi vstop v Združeno kraljestvo otežili predvsem pridigarjem, ki podajajo sovražna sporočila.
Seznam naj bi med drugim vključeval imena muslimanskih skrajnežev in neonacistov, nasilnih borcev za pravice živali in aktivistov, ki se borijo proti splavu. Po navedbah Smithove načrt zajema vse, ki "spodbujajo ali širijo ekstremizem in sovraštvo s podajanjem nasilnih sporočil".
Sumljivi posamezniki bodo morali v skladu z načrtom vnaprej dokazati, da ne predstavljajo grožnje javnemu redu in miru ter da so se odpovedali svojim skrajnim stališčem. Britansko notranje ministrstvo trenutno zavrača vstop v državo ljudem v primerih, ko je moč dokazati, da bodo verjetno širili skrajna stališča, ki bi vodila v nasilje, poveličevali terorizem ali pozivali k verskemu ali rasnemu sovraštvu. Ti ljudje se lahko na zavrnitev vstopa pritožijo v tujini.
Britanske oblasti upajo, da bo novi seznam "imenoval in osramotil" skrajneže ter deloval kot obvestilo, s katerim bi jih odvrnili od potovanja v Veliko Britanijo. Britanske organizacije za zaščito človekovih pravic pa so se že pritožile, da ta skrajnežev nikakor ne bo prepričal, da bi spremenili svoja stališča.
"Grožnja terorizma je realna in nihče v muslimanski skupnosti ne misli drugače. A da bi pridobili srce in dušo ljudi, bi jih bilo potrebno pritegniti, ne pa jih imenovati in demonizirati," je menil predstavnik britanske mladinske Fundacije Ramadhan Mohammed Shafiq.
Organizacija Privacy International v Londonu pa je menila, da bi moral o vsakršnem seznamu glasovati parlament, še posebej, če bi ta vključeval imena državljanov Evropske unije. Tudi EU sicer objavlja imena posameznikov, obtoženih terorizma. Zadnji seznam unije, objavljen julija, je vključeval manj kot 50 imen. Nemčija in Francija medtem seznamov z imeni posameznikov ne objavljata javno.
Podoben seznam, namenjen nadzoru letalskih potnikov v ZDA, je uvedla ameriška Administracija za varnost transporta (TSA). Na seznamu, ki so ga vzpostavili po terorističnih napadih v ZDA 11. septembra 2001, naj bi bilo manj kot 16.000 imen, sicer pa prihaja iz širšega nadzornega seznama, ki po navedbah predstavnikov FBI zajema okoli 400.000 imen.
Seznam TSA je že povzročil težave ljudem, ki imajo imena podobna tistim na seznamu. Od 30. septembra je tako TSA prejela več kot 43.500 pritožb ljudi, ki menijo, da so jih napačno identificirali za terorist.