Bruselj - Evropska komisija je danes v Bruslju državam članicam EU predlagala delno zamrznitev pristopnih pogajanj s Turčijo, in sicer za osem od skupno 35 pogajalskih poglavij, so sporočili v Bruslju.EU vztraja, naj Turčija v skladu s protokolom iz Ankare odpre svoja letališča in pristanišča za letala in ladje iz grškega dela Cipra. Ankara zahtevo zavrača, saj meni, da mora biti najprej odpravljen embargo na blago iz turške republike Severni Ciper, ki jo priznava samo Turčija.
Finska podpora odločitvi Evropske komisije
Finski premier in predsedujoči EU Matti Vanhanen je potrdil, da finsko predsedstvo EU podpira odločitev Evropske komisije, ki je članicam EU danes predlagala delno zamrznitev pristopnih pogajanj s Turčijo. "Finsko predsedstvo meni, da je priporočilo komisije trdna osnova za razpravo zunanjih ministrov petindvajseterice 11. decembra," je dejal Vanhanen, v sporočilu za javnost.
Finsko predsedstvo EU je v ponedeljek napovedalo, da je prekinilo pogajanja s Turčijo o rešitvi spora glede Cipra.
Reakcija Turčije
Turški premier Recep Tayyip Erdogan , ki se je v petek v Ankari pogovarjal z Vanhanenom zaradi zapletov v pristopnih pogajanjih med EU in Turčijo, je današnjo odločitev komisije v prvem odzivu označil za nesprejemljivo.
Ob robu vrha zveze NATO se je danes v latvijski Rigi s turškim premierom sešel francoski predsednik Jacques Chirac, ki je Erdoganu pojasnil, da komisija "ni imela druge izbire". Povedal je še, da Turčija doslej ni izpolnila vseh obveznosti, h katerim se je zavezala leta 2005 s protokolom iz Ankare, čeprav bi to morala storiti. Chirac je ob tem izrazil upanje, da se bodo razmere do srečanja zunanjih ministrov spremenile in da bo mogoč nadaljnji razvoj dogodkov.
Turčija mora odpreti tudi svoja letališča in pristanišča
Na današnje priporočilo komisije se je že odzvala tudi grška zunanja ministrica Dora Bakojanis , ki je poudarila, da mora Turčija izpolniti vse obveznosti, vključno z odprtjem svojih pristanišč in letališč za Ciper, če želi nadaljevanje pristopnih pogajanj. "Ne moremo nadaljevati, kot da se ne bi nič zgodilo. Sporočilo Turčiji je jasno. Želimo, da postane del EU, da postane polnopravna članica povezave, vendar pa ne obstaja 'Evropa a la carte'," je v Rigi poudarila ministrica.
Olli Rehn o spoštovanju prava
Evropski komisar za širitev Olli Rehn pa je opozoril, da je EU " skupnost, ki temelji na spoštovanju prava. Če kdo ne spoštuje pravnih obveznosti, to ne more ostati brez posledic",. Zatrdil pa je, da se bodo pogajanja lahko "z normalno hitrostjo" nadaljevala takoj, ko bo Turčija izpolnila svoje obveznosti.
Evropska komisija članicam predlaga zamrznitev pogajanj o politikah, ki zadevajo odnose med Turčijo in Ciprom. To so področja prostega pretoka blaga in kapitala, finančnih storitev, kmetijstva, ribištva, prometa, carinske unije in zunanjih odnosov.
Poleg tega komisija predlaga, da se nobeno od ostalih pogajalskih poglavij ne sme zapreti, dokler Turčija ne bo odprla svojih pristanišč in letališč za ciprska letala in ladje. Odločitev o delni prekinitvi pogajanj s Turčijo naj bi 11. decembra na zasedanju v Bruslju sprejeli zunanji ministri povezave.
Merklova pozdravlja "signal" EU Turčiji
Nemška kanclerka Angela Merkel je danes ob robu vrha zveze Nato v Rigi pozdravila pritisk unije na Turčijo in napovedano delno zamrznitev pogajanj z Ankaro, poročajo tuje tiskovne agencije. "Gre za močan signal Ankari," je dejala Merkova, ki meni, da je odločitev o zamrznitvi pogajanj "pravilna".
Merklova, ki bo v prvi polovici prihodnjega leta predsedovala EU, sicer velja za nenaklonjeno članstvu Turčije v uniji in se zavzema za to, da bi Ankari ponudili kakšno drugo obliko partnerstva.
Blair posvaril pred negativnimi signali Turčiji
Britanski premier Tony Blair je danes ob robu vrha zveze Nato v Rigi posvaril, da bi bilo pošiljanje negativnih signalov Turčiji s strani Evropske unije "huda napaka". Tako se je odzval na napovedi, da bo Evropska komisija predlagala delno zamrznitev pristopnih pogajanj s Turčijo.
Po srečanju s turškim premierom Recepom Tayyipom Erdoganom je Blair, ki velja za trdnega zagovornika Turčija, dejal, da utegne vstop Turčije v EU zahtevati "kompromise povsod", vendar "pa moramo zagotoviti nadaljevanje turškega vstopanja. Trenutno pošiljanje neugodnih signalov Turčiji bi bilo po mojem mnenju huda napaka," je dejal Blair.
"V Evropi smo danes priča delitvi na kratkoročne politične nagibe in dolgoročne strateške interese Evrope in širšega sveta, ki pa vidijo Turčijo v EU," je dejal Blair. Napovedal je, da si bo Velika Britanija prizadevala za rešitev glede Turčije pred vrhom EU.