Berlin - Spodnji dom nemškega parlamenta, bundestag, se je ob 11. uri sestal na ustanovni seji, na kateri je izvolil svoje vodstvo, tudi predsednika bundestaga. To je po novem Norbert Lammert, ki tako kot kanclerka Angela Merkel prihaja iz vrst krščansko demokratske unije (CDU). Za Lammerta je glasovalo 564 poslancev, 25 jih je bilo proti, 17 poslancev pa se je glasovanja vzdržalo. Lammert je tako postal drugi mož v državi, takoj za nemškim predsednikom Horstom Köhlerjem.
Po izvolitvi je Lammert izpostavil pomen parlamenta za demokracijo. "Politični sistem ni označen za demokratičnega z obstojem vlade, pač pa z obstojem parlamenta. Tukaj bije srce demokracije, ali pa sploh ne bije," je dejal in dodal, da parlament ni organ, ki uresničuje naloge vlade, pač pa tisti, ki določa delo vlade.
Ni šlo brez zapletov
Glasovanje je sicer pomenilo prvi pozitiven preizkus sodelovanja med Krčansko demokratsko in Krščansko socialno unijo (CDU/CSU) ter socialdemokrati (SPD), zalomilo pa se je v nadaljevanju seje, ko naj bi izvolili še šest podpredsednikov.
Izvolili so sicer pet podpredsednikov, od katerih dva - nekdanji predsednik parlamenta Wolfgang Thierse in Susanne Kastner - prihajata iz stranke SPD, po eden pa iz strank FDP, Zeleni in CSU. To so nekdanja zvezna ministrica Gerda Hasselfeld iz CSU, finančni strokovnjak Hermann Otto Solms iz FDP in Katrin Göring Eckard iz Zelenih.
Tudi v tretjem krogu glasovanja pa so poslanci zavrnili izvolitev predsednika Leve stranke, 64-letnega Lotharja Biskyja za šestega podpredsednika bundestaga. Za njegovo izvolitev je tako potreben še četrti krog glasovanja, katerega datum pa še ni določen.
Od skupno 614 poslancev novega sklica parlamenta jih je 226 iz vrst konservativne unije CDU/CSU, med njimi 180 poslancev k CDU in 46 poslancev krščansko socialne unije (CSU). Socialdemokrati (SPD) imajo 222 sedežev v parlamentu, tako da ima rdeče-črna koalicija skupno 448 poslancev. Liberalci (FDP) imajo v novem parlamentu 61, Leva stranka 54, Zeleni pa 51 sedežev.
Slovo od Schröderja
Nemški predsednik je danes dosedanjega nemškega kanclerja Gerharda Schröderja in člane njegove vlade uradno razrešil vseh dolžnosti. Köhler je nato Schröderja po pričakovanjih zaprosil za opravljanje tekočih poslov, vse dokler ne bo imenovan njegov naslednik na kanclerskem položaju.
Köhler je delo dosedanje vlade ocenil kot pozitivno, pri čemer je posebej pozdravil njen "pogum " pri uveljavljanju reformnega paketa Agenda 2010. "Potrebno je veliko političnega poguma in dela", da lahko izvedeš reforme ob tako velikem nasprotovanju, je izjavil Köhler in dodal, da je sam to reformno smer vedno podpiral.
Prvi kompromisi bodoče koalicije
Spomnimo, da so v Berlinu včeraj, mesec dni po nemških parlamentarnih volitvah, potekala prva uradna pogajanja za oblikovanje velike črno-rdeče koalicije med konservativno unijo (CDU/CSU) bodoče nemške kanclerke Merklove in socialdemokrati dosedanjega kanclerja Schröderja, ki jih je na pogajanjih vodil predsednik stranke Franz Müntefering . V začetni fazi pogovorov, ki so trajali štiri ure, so se dotaknili vseh pomembnejših tem v pogajanjih.
Podpredsednik SPD in ministrski predsednik zvezne dežele Porenje-Pfalško Kurt Beck se je po zaključku današnjih pogovorov izrekel o "dobrem uvodu", na katerem je moč graditi. Tudi generalni sekretar CDU in predvidoma novi vodja poslanske skupine CDU/CSU v nemškem parlamentu Volker Kauder je govoril o "dobrem razpoloženju" na pogovorih in napovedal nadaljevanje pogajanj v "prihodnjem tednu".
Unija CDU/CSU je želela na uvodnih pogovorih izpostaviti štiri glavne teme: proračun, davke, trg dela in socialni sistem. Obe pogajalski strani sta se tako že strinjali o nujnosti proračunskega privarčevanja v višini nekaj milijard evrov.
Na pogajanjih na vsaki strani sodeluje 16 predstavnikov, med njimi vsi kandidati za člane nove vlade in ministrski predsedniki obeh strank v nemških zveznih deželah. Na uvodnem delu pogajanj sta se delegaciji srečali na berlinskem sedežu SPD, drugi krog pogovorov pa bo v prostorih CDU. Pogajanja naj bi se zaključila 12. novembra, nato pa ga morajo potrditi še kongresi CDU, CSU in SPD.
Svoje kandidate predstavila tudi Merklova
Konservativna unija je po dolgotrajnih znotrajstrankarskih prepirih seznam kandidatov za ministrske položaje v bodoči vladi sestavila in objavila le nekaj ur pred začetkom pogajanj. SPD pa je listo svojih osmih kandidatov za ministre objavil že pretekli konec tedna.