Bush bo v S. Korejo poslal opazovalce

Severna Koreja je po pogajanjih s Kitajsko in ZDA zagotovila, da se je pripravljena odpovedati jedrskemu orožju v zameno za nekatere koncesije.

Objavljeno
31. oktober 2006 19.16
Udeleženci šeststranskih pogajanj o korejskem jedrskem vprašanju
Severna Koreja ni postavila nobenih pogojev za vrnitev k šeststranskim pogajanjem, je po srečanju predstavnikov Kitajske, ZDA in Severne Koreje dejal vodja ameriške pogajalske skupine na pogajanjih Christopher Hill. Pjongjang je ob tem tudi zagotovil, da se bo odpovedal jedrskemu orožju v zameno za nekatere koncesije, je še povedal Hill.

"Niso postavili nobenih pogojev," je glede vrnitve Pjongjanga za pogajalsko mizo na novinarski konferenci po srečanju v Pekingu dejal Hill. Kot je pojasnil, je bilo za ZDA zelo pomembno, da nihče ne postavlja pogojev za sodelovanje na šeststranskih pogajanjih o severnokorejskem jedrskem vprašanju, na katerih poleg ZDA, Severne Koreje in Kitajske sodelujejo še Japonska, Rusija in Južna Koreja.

Prav tako je Severna Koreja zagotovila, da se bo držala zaveze, ki jo je sprejela na pogovorih septembra leta 2005 in odstranila jedrsko orožje v zameno za koncesije. "Vsi, vključno s Severno Korejo, smo ponovno potrdili zaveze iz izjave septembra 2005 in zavezo za denuklarizacijo Korejskega polotoka," je zatrdil Hill.

Severna Koreja se je iz šeststranskih pogovorov umaknila novembra lani zaradi uvedbe finančnih sankcij proti režimu v Pjongjangu s strani ZDA. Od tedaj je vztrajala, da se ne bo vrnila k pogajanjem, dokler ZDA ne umaknejo sankcij.

Vendar pa je glavni severnokorejski pogajalec Kim Kye Gwan po Hillovih navedbah dejal, da se je Pjongjang o finančnih sankcijah pripravljen pogovarjati v okviru šeststranskih pogajanj. " Želeli so naše zagotovilo, da se bo v okviru teh pogovorov razpravljalo tudi o finančnih ukrepih," je povedal Hill po pogovorih s Kimom in glavnim kitajskim pogajalcem na šeststranskih pogovorih Wu Daweiom.

Septembra lani se je Severna Koreja zavezala, da se bo odrekla jedrskem orožju v zameno za varnostna zagotovila, normalizacijo odnosov, energijo in drugo pomoč, kar je bilo videti kot velik in pomemben preboj v šeststranskih pogajanjih. Vendar pa je le nekaj ur za tem Pjongjang dodal svoje pogoje k dogovoru, novembra pa napovedal, da bo nadaljnje pogovore bojkotiral.

ZDA, Rusija in Seul pozdravljajo odločitev Pjongjanga

" Pozdravljamo napoved nadaljevanja pogajanj in se veselimo njihove skorajšnje obnovitve," je dejal tiskovni predstavnik ameriškega sveta za nacionalno varnost Gordon Johndroe.

Tudi v Seulu odločitev pozdravljajo in upajo, da se bodo pogovori kmalu nadaljevali. Kot je dejal tiskovni predstavnik južnokorejskega zunanjega ministrstva Choo Kyu Ho tudi upajo, da bodo dosegli dogovor, kako uresničiti že sprejeti dogovor o tem, da se Pjongjang odpove jedrskemu orožju.

Glavni pogajalec Južne Koreje na šeststranskih pogajanjih Chun Yung Woo pa je povedal, da bodo datum nadaljevanja pogajanj določili, ko bodo obravnavali "okoliščine vsake države" vpletene v ta pogajanja. To so poleg obeh Korej in ZDA še Rusija, Kitajska in Japonska. Chun je še poudaril pomen dejanskega napredka, ki ga je potrebno narediti ob ponovnem zagonu pogajanj.

Rusija se je na novico odzvala "izjemno pozitivno". Namestnik ruskega zunanjega ministra Aleksander Aleksejev je tako dejal, da so vedeli za današnji tristranski sestanek v Pekingu in da so upali na takšen razplet. Po njegovih besedah "ves svet pozdravlja pomen sestanka v Pekingu". V Pekingu so se danes namreč sestali predstavniki ZDA, Kitajske in Severne Koreje in se dogovorili za nadaljevanje šeststranskih pogajanj.

Bolj previdna je v odzivih Japonska, ki sicer prav tako pozdravlja možnost novega kroga pogajanj. Vendar Tokio "ni pripravljen sprejeti vrnitve Pjongjanga k pogovorom, če gre predpostavljati, da Pjongjang razpolaga z jedrskim orožjem. Obnova pogovorov je možna, če Severna Koreja nima jedrskega orožja," je še dejal Aso.

Bush: Ekipe iz ZDA bodo spremljale dogajanje glede Pjongjanga

Ameriški predsednik George Bush je povedal, da bodo v Azijo odpotovale ameriške ekipe, ki bodo preverjale uresničevanje resolucije ZN, ki določa sankcije proti Severni Koreji, in spremljale šeststranske jedrske pogovore, ko se bodo ti ponovno začeli. Bush je še dejal, da je "zelo zadovoljen" z napredkom na Daljnem vzhodu, potem ko je Severna Koreja ponovno pristala na opustitev jedrskega orožja in vrnitev k pogovorom.

"V regijo bomo poslali skupine, ki bodo delale z našimi partnerji, da bi zagotovile uresničevanje resolucije Varnostnega sveta ZN, pa tudi, da bi zagotovile učinkovitost pogovorov. Da bomo dosegli rezultate, ki jih želimo," je dejal Bush. Slednji je sicer v prvem odzivu na današnje dogodke dejal, da je "zadovoljen in se zahvaljuje Kitajcem"

Tiskovni predstavnik ameriškega zunanjega ministrstva Sean McCormack pa je dejal, da bi se morali šeststranski pogovori nadaljevati še pred novim letom in poudaril, da morajo biti razprave dobro pripravljene. Resolucijo VS ZN 1718, ki je za Severno Korejo postavila v "kakovostno drugačno mednarodnopolitično okolje", pa bodo po njegovih besedah uresničevali še naprej.

Medtem pa so se na današnji preboj glede šeststranskih pogajanj odzvali tudi v Veliki Britaniji. "Pozdravljamo zelo pozitiven razvoj dogodkov in cenimo Kitajsko zato, kar je naredila," je dejala neimenovana tiskovna predstavnica britanskega zunanjega ministrstva. "Vsekakor verjamemo, da šeststranski pogovori ostajajo najboljši mehanizem za napredek pri denuklearizaciji Korejskega polotoka," je še dodala.