Bush in Blair tudi o napakah

Na obisku pri ameriškem predsedniku Bushu se mudi britanski premier Tony Blair. Priznala sta nekatere napake pri napadu na Irak, vendar sta prepričana, da sta se odločila prav.

Objavljeno
26. maj 2006 22.11
Tony Blair in George Bush
Washington - Ameriški predsednik George Bush in britanski premier Tony Blair sta na četrtkovi novinarski konferenci v Beli hiši vnovič zatrdila, da je bila odločitev za napad na Irak pravilna ter da kljub zagrizenosti nasprotnikov svobode in demokracije dosegajo napredek. Bush je priznal, da je bila morda največja napaka slabo izbiranje besed, kot "kar dajte" in "živ ali mrtev" ter zlorabe ujetnikov v Abu Graibu, Blair pa je posredno priznal, da je bila to razpustitev iraške vojske in policije po osvojitvi Bagdada.

Na vprašanje o napakah je Bush najprej dejal, da je to že nekje slišal, nato pa presenetil ameriške gledalce z dejanskim priznanjem. Povedal je, da je bila napaka njegova izjava, ki jo je na začetku iraškega upora naslovil napadalcem na ameriško vojsko, ko je dejal: "Kar dajte". To se je tudi zgodilo in nasilje je naraščalo iz dneva v dan.

Zamislil se je tudi nad izjavo, ki jo je izrekel po 11. septembru, ko je glede voditelja Al Kaide Osame bin Ladna v slogu šerifov z divjega zahoda dejal, da ga hoče "živega ali mrtvega". Bush je menil, da so bile te napake v svetu napačno razumljene. Na koncu pa je dodal še Abu Graib in povedal, da zaradi tega še danes plačujejo visoko ceno.

Utrujena od besed, utrujena od vojne...

Ameriški in britanski vodja sta delovala na trenutke utrujeno, predvsem Bush, ki se je celo opravičil, da ponavlja vedno iste besede o tem, da bo do zmanjšanja tujih sil v Iraku prišlo, ko mu bodo vojaški voditelji na terenu povedali, da je za to napočil čas. Kot ponavadi je Blair znal malce bolje razložiti bistvo, zakaj je potrebno vztrajati v Iraku, in je dejal, da je potrebno le pogledati zagrizenost sovražnika, ki se zaveda, da bo z demokratičnim napredkom v Iraku izgubil tla pod nogami. Enako, po Blairovih besedah, velja tudi za Afganistan.

Bush in Blair sta vztrajala, da je bila odločitev za strmoglavljenje režima Sadama Huseina pravilna, ne glede na vse težave, pri čemer je Blair priznal, da se uvodoma morda niso dovolj zavedali, da bo izbruhnilo tako močno nasilje. Blair, ki je pred kratkim obiskal novo iraško vlado in premiera Nurija al Malikija, je dejal, da je na pogovorih ugotovil, da izzivi ostajajo ogromni, vendar pa je še bolj kot doslej prepričan, da jim morajo biti kos.

Kmalu domov?

Ameriški in britanski vodja nista mogla potrditi besed al Malikija, da bodo iraške sile sposobne prevzeti nadzor nad državo v 18 mesecih. Bush je dejal, da si želi, da bi lahko ameriški vojaki šli domov takoj, vendar pa morajo dokončati misijo, to je oblikovanje Iraka, ki si bo sposoben sam vladati, ohraniti in braniti. Bush in Blair sta govorila tudi o Iranu in vztrajala, da je žoga na polju Teherana, ki mora prenehati z dejavnostmi plemenitenja urana in se vrniti za pogajalsko mizo.

Med novinarsko konferenco je prišlo tudi do bolj lahkotnega trenutka, ko je Bush na vprašanje britanske novinarke o morebitnem zadnjem Blairovem obisku Washingtona odvrnil, da naj ga nikar ne skušajo še odpisati ter da si sam želi, da bi ostal na položaju še vsaj toliko časa kot on sam, to je do januarja 2009.

Blair: Napad na Irak - pravilna odločitev

Blair je v govoru o zunanji politiki na Univerzi Georgetown v Washingtonu poleg tega pozval države po svetu, naj dajo na stran nesoglasja glede Iraka in podprejo novo vlado v Bagdadu. "Zdaj bi moral biti trenutek ne samo za spravo v Iraku ampak tudi v mednarodni skupnosti," je dejal. "Vojna je razdelila svet. Boj Iračanov za demokracijo bi ga morala združiti," je še dejal pred kakimi 800 študenti in profesorji.

Ob tem je ta najtrdnejši Bushev zaveznik v vojni proti Iraku ponovil prepričanje, da je bila odločitev ZDA za napad na Irak leta 2003 pravilna, obenem pa spravljivo dodal, da ne želi odpirati starih argumentov, temveč si prizadeva za "novo enotnost, ki bo nadomestila spore".

Za prevetritev Združenih narodov

Blair je na predavanju še ocenil, da je treba vložiti več in bolj usklajene napore na Bližnjem vzhodu, še posebej pri reševanju palestinsko-izraelskega vprašanja in vprašanja iranskega jedrskega programa. "Ne verjamem, da bomo varni, če se Iran ne bo spremenil," je zatrdil. Ocenil je še, da bo mednarodna skupnost v primeru rešitve palestinsko-izraelskega vprašanja dobila na moči.

Zavzel se je še za prevetritev mednarodnih organizacij in institucij, kot so Združeni narodi, Svetovna banka in Mednarodni denarni sklad. "VS ZN, v katerem so stalne članice Francija, Velika Britanija in Kitajska, ne pa tudi Nemčija, Japonska in Indija, da ne govorimo o neustrezni zastopanosti Latinske Amerike in Afrike, ne more biti legitimen v modernem svetu," je dejal.