Washington – Ameriški predsednik George Bush je priznal obstoj nekdaj skrivnih zaporov ameriške obveščevalne agencije Cia po svetu, kjer so zadrževali in zasliševali ključne teroristične osumljence. Kot je dejal, so med "majhnim številom" ljudi, ki sodijo v to kategorijo, ljudje, odgovorni za napade 11. septembra 2001 v New Yorku, bombardiranje ameriške vojaške ladje USS Cole leta 2000 v Jemnu in za napade na ameriški veleposlaništvi v Keniji in Tanzaniji leta 1998.
"Najpomembnejši vir podatkov o tem, kje se teroristi skrivajo in kaj načrtujejo, so teroristi sami," je dejal Bush v govoru v Beli hiši pred publiko, v kateri so bili večinoma družinski člani žrtev napada v New Yorku leta 2001. "Nujno je bilo te posameznike umakniti v okolja, kjer jih lahko zadržujemo v tajnosti, kjer jih lahko zaslišijo strokovnjaki in – če je potrebno – tožimo zaradi terorističnih dejanj." Ob tem je priznal, da so 14 domnevnih pripadnikov Al Kaide, ki naj bi sodelovali v napadih 11. septembra 2001, premestili v zapor Guantanamo na Kubi, v prihodnosti pa naj bi jim tudi sodili.
Gre za prvo priznanje obstoja skrivnih zaporov Cia s strani ameriške administracije, kar je bilo vir trenj med Washingtonom in nekaterimi evropskimi zavezniki. ZDA so namreč močno kritizirali zaradi obravnavanja terorističnih osumljencev, Parlamentarna skupščina Sveta Evrope pa je junija letos tudi pozvala ZDA, naj odpravijo svoj sistem tajnih priporov in nezakonitih meddržavnih prevozov. Poleg tega je zahtevala tudi revizijo že sprejetih dvostranskih sporazumov med državami članicami SE in ZDA, še posebej tistih, ki zadevajo status ameriških sil, nameščenih v Evropi.