Washington – Ameriška vlada na skrivaj zbira podatke o telefonskih pogovorih ameriških državljanov, s pomočjo katerih bo izdelala bazo podatkov vseh telefonskih klicev v državi.
Kot je poročal časnik USA Today, so telekomunikacijske družbe AT and T, Verizon in BellSouth kmalu po 11. septembru 2001 ameriški agenciji za nacionalno varnost (NSA) začele posredovati izpiske o telefonskih pogovorih svojih strank. NSA sicer ne prisluškuje in ne snema pogovorov, beleži pa, kdo govori s kom, ne glede na to, ali gre za zasebne ali poslovne klice, poroča časnik. Kot poroča časnik, ena od velikih telekomunikacijskih družb, Qwest, ni želela sodelovati v programu zaradi varovanja zasebnosti in pravnih vprašanj.
NSA tega ni želela komentirati. S tem pa želijo po pisanju časnika odkriti vzorce, ki bi namigovali na teroristične dejavnosti. NSA je vpletena tudi v sporno prisluškovanje ameriškim državljanom, ki ga je odobril predsednik George Bush. NSA brez odobritve sodišča prisluškuje mednarodnim telefonskim pogovorom ameriških državljanov, ki naj bi imeli stike s teroristi.
Bush zanika poseganje v zasebnost
Ameriški predsednik je danes že zanikal, da bi NSA posegala v zasebno življenje ameriških državljanov, zatrdil je nasprotno, da zasebnost Američanov odločno ščitijo. Priznal je sicer, da je po 11. septembru 2001 odobril NSA, da lahko prestreže "komunikacije med ljudmi, ki so imeli znane stike z mednarodno teroristično organizacijo Al Kaida in drugimi terorističnimi organizacijami".
Kot je še zatrdil, so bile obveščevalne dejavnosti izrecno usmerjene na Al Kaido in sorodne organizacije. "Al Kaida je naš sovražnik in želimo vedeti za njihove načrte," je pristavil Bush.