Bushev pribočnik spet pred veliko poroto

Karl Rove, politični strateg Bele hiše, je prejel nov poziv za pričanje v primeru izdaje identitete ameriške tajne agentke. Zaenkrat še nihče ni obtožen.

Objavljeno
07. oktober 2005 11.45
Karl Rove je dolgoletni Bushev politični svetovalec
Washington - Karl Rove, politični strateg Bele hiše in zaupnik ameriškega predsednika Georgea Busha je prejel nov poziv za pričanje pred veliko poroto posebnega tožilca Patricka Fitzgeralda, ki preiskuje izdajo identitete nekdanje tajne agentke (Osrednje obveščevalne agencije) CIA Valerie Plame. Rove je doslej pričal že trikrat, tokrat pa je od tožilca prvič prejel opozorilo, da mu ne more zagotoviti, da proti njemu ne bo vložena obtožnica.

Poroti kmalu poteče mandat

Fitzgerald že dve leti vodi preiskavo, med katero je zaslišal celo predsednika Busha, mandat velike porote pa poteče 28. oktobra, ko se bo moral odločiti, ali bo proti komu vložil obtožnico. Izdaja identitete tajnega agenta je v ZDA kaznivo dejanje, ki se kaznuje z do desetimi leti zapora in do 50.000 dolarji denarne kazni, vendar le, če je " izdajalec" vedel, kakšen je status dotične osebe.

Ameriški diplomat Joseph Wilson trdi, da je nekdo iz Bele hiše novinarjem izdal informacijo o njegovi ženi iz maščevanja, ker je sam julija 2003 za New York Times podvomil v resničnost trditev o iraškem kupovanju uranove rude v Nigru. Wilson je po nalogu obveščevalnih vrhov Niger obiskal leta 2002, kjer pa ni našel nič za Bagdad inkriminirajočega. Identiteto Valerie Plame je le nekaj dni po objavi Wilsonovega članka izdal konservativni kolumnist Robert Novak, ki se je skliceval na vire iz Bele hiše.

Za zdaj je znano, da je nekdo klical številne novinarje z informacijo o Valerie Plame z namenom, da bi uničil kredibilnost Wilsonovih trditev, češ da mu je žena uredila udobno potovanje v Niger. Neznana oseba ali osebe pa so pozabili na zakon in na CIA, ki je zahtevala preiskavo zaradi razkritja identitete svoje agentke. Bush je uvodoma trdil, da bo kaznoval odgovorne, zdaj ko sum sega do njegovega glavnega stratega, pa nima komentarja in pravi, da je potrebno počakati do konca preiskave.

Roveov odvetnik Robert Luskin je v četrtek medijem sporočil, da mu je Fitzgerald zagotovil, da še ni sprejel odločitve o morebitni obtožnici proti Roveu. Luskin še trdi, da ne gre za Fitzgeraldov poziv na pričanje, ampak da je Rove že pred časom sam ponudil, da pride znova pričat, Fitzgerald pa naj bi zdaj to ponudbo končno sprejel.

Tožilec se je za to odločil takoj po pričanju novinarke New York Timesa Judith Miller, ki je preživela v zaporu 85 dni, ker je vztrajala pri nerazkritju identitete svojega vira – šlo naj bi za šefa kabineta podpredsednika ZDA Lewisa Libbyja. Libby sicer trdi, da je novinarko že pred letom dni odvezal molčečnosti, Millerjeva pa, da je odvezo dobila šele pred kratkim.