New York – Eric Cantor, vplivni poslanec iz zvezne države Virginia in vodja republikanske večine v spodnjem domu kongresa, je mesece načrtoval pot na vrh, na mesto predsednika kongresnega spodnjega doma. Danes so mu volivci primazali silovito zaušnico, saj ga je na izboru kandidata stranke za jesenske kongresne volitve premagal doslej neznani pripadnik gibanja čajankarjev Dave Brat.
Washington od torka zvečer doživlja politični popotresni šok, saj bo namesto prestolonaslednika kongresnih republikancev Erica Cantorja na volitvah novembra nastopil anonimni profesor ekonomije Dave Brat, ki ga podpira konservativno gibanje čajankarjev. Cantor ni samo najvplivnejši politik na desnici, ki ga je spodneslo gibanje čajankarjev, je prvi voditelj kongresne večine, ki je izgubil volitve za kandidaturo znotraj stranke.
Vplivni politik je žrtev gibanja, ki ga je sam pomagal spraviti na noge in je po ZDA sprožilo proteste proti reformi zdravstvenega zavarovanja predsednika Baracka Obame. Toda ko so ga prevzeli najbolj skrajno konservativni krogi, se je hitro zapletlo v spore z vodstvom stranke, saj so jih šteli za del washingtonske elite, ki ne posluša želja volivcev. Po drugi strani so potisnili stranko še bolj na desno in s skrajnimi stališči povsem ustavili delo kongresa, »zaslužni« so tudi za blokado delovanja vlade lani jeseni.
Poraz denarja
Presenečenje je toliko večje, ker je imel Cantor 25-krat več denarja od nasprotnika, z dobrimi 5 milijoni dolarjev bi moral povsem povoziti Brata in njegovih pičlih 200 tisočakov. Štab uglednega republikanca je samo za večerje porabil krepkih 168.000 dolarjev, več kot je znašal Bratov račun za oglaševanje. Samozavest jim je krepila javnomnenjska raziskava, po kateri naj bi imel Cantor z 68 odstotki podpore neulovljivo prednost.
Toda ko so v torek zvečer prešteli glasovnice, jih je bilo v kupčku za Cantorja le slabih 29.000 (44,5 odstotka vseh), v Bratovem pa dobrih 36.000 (55,5 odstotka). »To je od boga poslan čudež,« je bil osupel tudi zmagovalec. Svojega uveljavljenega nasprotnika, ki je veljal za enega bolj konservativnih članov vrha republikanske stranke, je napadel z običajnim orožjem čajankarjev – nespoštovanjem konservativnih vrednot ter dvomljivimi proračunskimi kompromisi, kot je bilo zvišanje ameriške meje za zadolževanje, namesto varčevanja.
Glavna ost Bratove kampanje je bila trditev, da Cantor podpira reformo priseljevanja, ki bo legalizirala status milijonom nedokumentiranih priseljencev. Vodja desnice v spodnjem domu je odgovoril, da je v kongresu ustavil poskus reforme, ki jo je predlagal predsednik Obama, in Brata obtožil, da ga na skrivaj podpirajo »liberalni reformatorji«. Toda hkrati je menil, da je treba nedokumentiranim priseljencem, ki so jih starši v ZDA pripeljali kot otroke, omogočiti življenje v ZDA. Izbruh nedavne krize, ko se je na meji z Mehiko pojavilo na tisoče mladoletnikov, je očitno pustil posledice pri volivcih.
Cantor je med oblikovanjem visoke politike v Washingtonu pozabil na stik z domačim okrožjem, hkrati pa so Brata posvojili številni voditelji konservativnih radijskih oddaj, ki v ZDA močno vplivajo na mnenje volivcev. Profesorja ekonomije zaradi slabih obetov niso finančno podprle niti nacionalne čajankarske organizacije, zato se je oprl na mrežo lokalnih aktivistov. Cantorjeva kampanja je prezrla opozorilne znake, ko je koalicija čajankarjev in libertarcev začela prevzemati volilne organe stranke na lokalni ravni.
Veselje demokratov
Gibanje čajankarjev letos ni doseglo veliko uspehov, vplivni republikanski senator Lindsey Graham je v torek na strankarskih volitvah v Južni Karolini zlahka potolkel več njihovih izzivalcev. Toda Cantorjev odmevni poraz bo poživil njihovo kampanjo, kar bi lahko zamajalo še kakšno kandidaturo uveljavljenih politikov desnice. Hkrati je vodja večine v hipu izgubil politični vpliv v Washingtonu, zato se je že začelo prerivanje za njegov položaj.
Priložnost so nemudoma pograbili demokrati, novico o porazu Cantorja so pospremili s spletnim opozorilom članstvu, da »gibanje čajankarjev ni samo živo in zdravo, ampak prevzema republikansko stranko«, ter jih prosilo za finančni prispevek za boj proti njim. Oživelo je tudi zanimanje za Jacka Trammlla, kandidata, ki ga je stranka sicer namenila za žrtveno jagnje na volitvah v zelo konservativni Virginii. Z Bratom so njegove možnosti narasle, še bolj zanimivo je, da oba prihajata z majhne univerze Randolph-Macon v Ashlandu, Trammell je izredni profesor sociologije.
Torkovo presenečenje bo še bolj pomembno za prihodnje politične razmere v ZDA. Analitiki napovedujejo vsaj začasno še močnejši zasuk republikancev na desno, predvsem pa konec reformi priseljevanja, vsaj v času predsednika Obame. To bo pomembno orožje za demokratskega kandidata – oziroma kandidatko – na predsedniških volitvah 2016, na katerih ima čedalje večji vpliv vse številnejša latino manjšina.