Zagreb - Glavna tožilka haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije Carla Del Ponte je v pogovoru za zagrebški časnik Vjesnik poudarila, da Anteju Gotovini na begu pomagajo mnogi, med njimi tudi deli hrvaških obveščevalne in protiobveščevalne agencije OA in POA. Gotovina je po njenih informacijah, nekje na Hrvaškem ali pa v hrvaškem delu BiH, točne informacije o tem pa nima. Glede točnosti njenih informacij, v katere nekateri dvomijo, pa je dejala, da niso netočne in da so viri, s katerimi sodeluje, izredno zaupanja vredni in kakovostni.
Njen lanski optimizem glede sodelovanja Hrvaške s Haagom je temeljil, kot je povedala, na dobrem sodelovanju z novim hrvaškim premierom Ivom Sanaderjem, saj so obtoženi takoj po izdanih obtožnicah prišli v Haag. Takrat so ji tudi zagotovili, da bodo našli Gotovino in ga poslali v Haag, vendar nato celo leto ni bilo nikakršnih stikov več. Po dobrem in uspešnem začetku je bilo torej ugotovljeno, da Hrvaška ne stori dovolj.
Srečanja z Gotovino ni bilo
V začetku letošnjega leta pa se je pokazalo novo upanje, je pojasnila tožilka. Iz Zagreba so ji sporočili, da lahko pridejo v stik z Gotovino in da se bo ta prostovoljno predal. V Zagrebu so verjeli, da lahko Gotovino prepričajo v predajo. Po tistem, ko je domnevni posrednik Kapetanović v Mostarju ali njegovi okolici domnevno stopil z njim v stik, sta k njej v Haag, kot je povedala Del Pontejeva, prišla hrvaška pravosodna ministrica in zunanji minister in ji sporočila, da se Gotovina ne želi predati, da pa ga še vedno poskušajo pregovoriti.
"Ko je bilo ugotovljeno, da sestanka sploh ni bilo, si lahko mislite, da sem bila vznemirjena in razburjena. Dojeli smo, da ga poskušajo prepričati, da bi se predal, niso pa ga poskušali prijeti," je v pogovoru za Vjesnik dejala Del Pontejeva. Ocenila je, da so ga poskušali najti šele takrat, ko je hrvaška vlada ugotovila, da se pogajanja z EU ne morejo začeti.
Po njenem mnenju imajo Hrvati očitne težave z obveščevalno in protiobveščevalno agencijo. To trditev Carla del Ponte utemeljuje z dejstvom, da je njihov človek za komunikacijo hrvaški državni tožilec Mladen Bajić, ki pa ni dobil vseh potrebnih informacij, čeprav je na vrhu koordinacije zadolžen za lociranje Gotovine. Hrvaškemu premieru Sanaderju tožilka še vedno verjame in meni, da je v težkem političnem položaju. Kljub temu, je dejala, mora nadaljevati pritiske, da bi bilo jasno, da mu ne preostane nič drugega, kot da Gotovino izroči Haagu.
V zvezi z njenim novim poročilom varnostnemu svetu OZN, ki bo 13. junija, bi si Del Pontejeva želela, da bi Sanader do takrat uspel izročiti Gotovino. To je namreč izredno pomembno tudi za ostali del Balkana. Srbski premier Vojislav Koštunica zanesljivo pozorno spremlja dogajanje z Gotovino, saj v tudi oni svoj del obveznosti niso izpolnili, poleg devetih drugih zločincev pa sta najpomembnejša Karadžić in Mladić, je za Vjesnik še povedala Carla Del Ponte.