Damask - Boj za prevlado med uporniki in režimom Bašarja al Asada se nadaljuje že sedemnajsti mesec. Uporniki se še vedno borijo za nadzor nad strateško pomembnim mestom Alep, a so po poročanju Al Džazire razočarani nad odzivom tamkajšnjih prebivalcev. Ko so namreč uporniki, večina prihaja iz vasi v provinci Alep, zavzeli mesto in v revnejših soseskah vzpostavili svoje uporniške centre, se tamkajšnje prebivalstvo ni pridružilo njihovemu boju.
Kot pojasnjuje Al Džazira so mnogi prebivalci Alepa še vedno bolj naklonjeni Asadovemu režimu kot uporniškim sila. Eden od razlogov je tudi strah pred režimom, ki ga uporniške sile brez jasnega načrta ali cilja še krepijo.
Spopadi se še vedno nadaljujejo tudi v predmestju Damaska. Po podatkih aktivistov in tamkajšnjih prebivalcev je bilo včeraj ubitih vsaj 40 ljudi. »Celotni Damask drhti pod zvoki obstreljevanja,« je za Al Džaziro povedal Kfar Souseh iz Damaska.
Pomanjkanje zdravil in hrane
Pobeg iz najbolj obleganih mest ne konča trpljenja Sircev. Po zadnjih podatkih Združenih narodov je moralo svoje domove zapustiti že 170.000 beguncev, ki se spopadajo s pomanjkanjem hrane in zdravil. Namestnica generalnega sekretarja ZN, pristojna za humanitarne zadeve Valerie Amos je zato včeraj znova pozvala za dodatna sredstva za pomoč več tisočim ljudem v stiski. Povedala je, da so večino donacij doslej porabili za hrano, a to še zdaleč ne zadosti vsem potrebam. »Kot veste, Sirija večino zdravil proizvede v tovarnah v Alepu. Zdaj, ko so tam izbruhnili spopadi, je pomanjkanje življenjsko pomembnih zdravil veliko,« je povedala.
Svarila pred uporabo kemičnega orožja se vrstijo
Velika Britanija se je danes pridružila Združenih državam Amerike in Sirijo pozvala pred uporabo kemičnega in biološkega orožja. Britanski premier David Cameron in ameriški predsednik Barack Obama sta v telefonskem pogovoru sklenila, da je grožnja ali uporaba tovrstnega orožja proti upornikom »povsem nesprejemljiva«, režim pa bi Zahod s tem »prisilil, da spremeni svoj pristop do Sirije«.
Kitajska je po poročanju BBC še pred današnjim odzivom Camerona ameriške predsednika obtožila, da vprašanje kemičnega orožja izrablja za opravičevanje morebitne vojaške intervencije v državi.