Cerkev bo izplačala žrtve duhovnikov

S 16 žrtvami spolnih zlorab duhovnikov je Cerkev sklenila poravnavo za 12,6 milijona dolarjev, čeprav ta znesek nikoli ne bo mogel nadomestiti izgubljenega otroštva in zaceliti ran.

Objavljeno
16. avgust 2008 23.23
Iva Ropac
Iva Ropac

Več kot 12,6 milijona dolarjev, ki jih bo šestnajstim žrtvam spolnih zlorab enajstih duhovnikov med letoma 1962 in 1994 izplačala rimskokatoliška nadškofija v Chicagu, nikoli ne bo moglo nadomestiti izgubljenega otroštva in zaceliti ran. »Kolikšno ceno ima nedolžnost osemletne deklice?« se sprašuje ena žrtev, medtem ko druga ob pogledu na milo, s katerim se je drgnila po vsaki spolni zlorabi, podoživlja travmatične izkušnje z dušnim pastirjem.

 

Nadškofija bo z mediacijo poskušala končati še več kot dvajset sodnih postopkov, v katerih žrtve zahtevajo odškodnino in odgovornost, ker je Cerkev kljub obtožbam o spolnih zlorabah problem poskušala pomesti pod preprogo, duhovnikov, za katere je vedela, da so grešili, pa ni umaknila z njihovih položajev, tako da so lahko nemoteno nadaljevali zločine. Nadškofija v Chicagu, ki skrbi za približno 2,3 milijona vernikov, je doslej izplačala 65 milijonov dolarjev in tako končala približno 250 tožb v zadnjih tridesetih letih. Kardinal nadškofije Francis George, ki se je v okviru poravnave javno opravičil vsem žrtvam, njihovim svojcem in vsem vernikom, je med mediacijo priznal tudi svoj del krivde. Kljub temu da je bil seznanjen z obtožbami na račun duhovnika Daniela J. McCormacka, ki so ga lani obsodili na petletno zaporno kazen zaradi spolne zlorabe petih otrok, tega kljub priporočilu sveta nadškofije ni odstavil. »Upamo, da bo poravnava pomagala žrtvam in njihovim družinam zaceliti rane in iti naprej,« je po poravnavi dejal George.

 

Zadnja zunajsodna poravnava je le ena izmed številnih poravnav, ki jih zaradi pedofilskih škandalov sklepa Rimskokatoliška cerkev v Združenih državah. Škofija v Los Angelesu je morala na primer prodati številne nepremičnine, da je lahko poplačala odškodninske tožbe, vredne nekaj deset milijonov dolarjev, večina primerov pa kljub temu ne pride na sodišče, saj se Cerkev raje zunajsodno poravna. Skupni znesek odškodnin, ki jih je ameriška katoliška cerkev v zadnjih desetletjih izplačala žrtvam spolnih zlorab duhovnikov, je dosegel skoraj dve milijardi dolarjev, odškodninski zahtevki, ki še čakajo na obravnavo, pa so po nekaterih podatkih vredni še vsaj milijardo.

 

Škandal zaradi pedofilije v duhovniških vrstah je pred leti pretresel irsko škofijo Ferns, kjer je neodvisna preiskava ugotovila več kot sto primerov zlorab, ki naj bi jih bilo 26 duhovnikov zagrešilo v štirih desetletjih. Zaradi podobnih očitkov se bo v bližnji prihodnosti zagovarjala tudi Rimskokatoliška cerkev v Sloveniji. Mariborsko okrožno sodišče bi moralo predvidoma še letos začeti obravnavati civilno tožbo zoper mariborsko nadškofijo, celjsko škofijo in artiško župnijo. Tožbo, s katero zahteva 140 tisoč evrov odškodnine, je maja lani vložila ena od 16 domnevnih žrtev artiškega župnika Karla Jošta, gre pa za prvo takšno tožbo pri nas, zato bo njen izid še toliko pomembnejši. Toliko bolj, ker je Jošt umrl tik pred koncem kazenskega postopka, ki je tekel zoper njega zaradi spolne zlorabe otrok, zaradi česar so postopek ustavili, očitki pa so obviseli brez epiloga. Kljub temu Cerkev vztrajno zavrača očitke tožnice o odgovornosti cerkvenih oblasti, ki da niso ukrepale zoper župnika, čeprav je vodstvo takratne škofije vedelo za spolne zlorabe.

 

Iz NeDela.