Charles Taylor zavrnil obtožbe o vojnih zločinih

Pred Posebnim sodiščem za Sierro Leone, ki so ga Združeni narodi ustanovili pred sedmimi leti, se je včeraj začel zagovarjati 61-letni Charles Taylor, razvpiti »gospodar krvavih diamantov«.

Objavljeno
13. julij 2009 22.25
Matija Grah/Ba.P.
Matija Grah/Ba.P.
Haag - "Zelo, zelo, zelo nesrečno je, da bi me napačne in zlonamerne informacije, laži in govorice tožilstva povezovale z nazivi kot sta morilec ali posiljevalec," je na sodišču obtožbe tožilstva zavrnil Charles Taylor in ocenil, da je "prav neverjetno", da se ga opisuje na tak način. "Nisem nič od tega - nikoli nisem bil in nikoli ne bom, pa naj oni tako mislijo ali ne." Vse svoje življenje sem delal, "kar sem verjel, da je prav", in skušal doseči "pravico za svoje ljudi", je dejal Taylor in tako zavrnil vseh 11 obtožb, ki ga med drugim bremenijo terorzma, umora, posilstva in mučenja.

Sojenje gospodarju krvavih diamantov (iz torkove tikane izdaje Dela)

Pred Posebnim sodiščem za Sierro Leone, ki so ga Združeni narodi ustanovili pred sedmimi leti, se je včeraj začel zagovarjati 61-letni Charles Taylor, razvpiti »gospodar krvavih diamantov«. Taylor, ki je iz nekdanjega voditelja liberijskih upornikov napredoval v predsednika Liberije v letih 1997-2003, je obtožen, da je vodil in oboroževal upornike v sosednji državi Sierri Leone in tako aktivno spodbujal eno najbolj krvavih državljanskih vojn na afriški celini, za katero so bili med drugim značilni množična pohabljenja in poboji civilistov, spolno zasužnjevanje žensk in deklic ter vojaško novačenje mladoletnih dečkov.

Posebno sodišče za Sierro Leone v Haagu je v procesu proti Taylorju doslej zaslišalo že 91 prič. Vse je predlagalo tožilstvo, ki Charlesu Taylorju pripisuje odgovornost za vojne zločine, zločine proti človečnosti in kršenje mednarodnega humanitarnega prava. Nekatera pričanja so bil na meji še predstavljivega. Recimo izpoved priče, ki je trdila, da je videla Taylorja, kako použiva človeška jetra. Druge priče so poročale o tesnih zvezah med Taylorjem in uporniki, pripadniki Združene revolucionarne fronte (RUF) v sosednji Sierri Leone; o tihotapljenju orožja, skritega v vrečah z rižem, ki jim ga je pošiljal Taylor, in o tihotapljenju diamantov, skritih v kozarcih z majonezo, ki so kot protivrednost za izstavljeno orožje končali v Taylorjevih rokah.

Včeraj so dobili besedo Taylorjevi odvetniki, danes pa bo svoj zagovor, ki bo predvidoma trajal kar šest do osem tednov, sodišču predstavil Charles Taylor sam. Taylorjev britanski odvetnik Courtenay Griffiths je včeraj zavrnil vseh enajst točk obtožnice in zatrdil, da Taylor v državljansko vojno v sosednji Sierri Leone sploh ni bil vpleten oziroma da je bil vpleten le toliko, kolikor si je kot eden od mirovnih posrednikov prizadeval za konec vojne in vzpostavitev miru. Tožilstvo po njegovih besedah ni predstavilo nobenih dokazov, da je Taylor načrtoval ali spodbujal grozodejstva v sosednji Sierri Leone, ampak je namesto tega povabilo številne priče, ki so podrobno popisale zagrešene zločine, niso pa potrdile tega, da bi bil Taylor povezan z grozodejstvi.

Odvetniki so v Taylorjev bran predlagali sodišču več kot 200 prič, med katerimi so tudi nekateri nekdanji afriški voditelji in visoki uslužbenci Združenih narodov.

Državljanska vojna v Sierri Leone velja za eno najbolj brutalnih na afriški celini. V letih 1991-2002 je po podatkih Združenih narodov zahtevala okoli 250.000 življenj, z domov pa je pregnala kar dva milijona ljudi, torej več kot tretjino celotnega prebivalstva Sierre Leone. Številne zločine so zagrešili prisilno novačeni mladoletni otroci, med njimi tudi dečki, ki niso bili starejši od osmih let in so pod vplivom mamil in z orožjem v rokah masakrirali civilno prebivalstvo. Za državljansko vojno v Sierri Leone je bilo značilno, da so skupine upornikov brez pravega povoda, reda in razloga pobijale civiliste ali jih pohabljale, tako da so jim z mačetami odsekale roke, noge, ušesa, nos ali usta, kakor tudi množična posilstva in spolno zasužnjevanje žensk in deklic.

Sojenje Charlesu Taylorju, prvemu afriškemu državniku, ki se mora za storjene zločine zagovarjati pred mednarodnim sodiščem, se je začelo pred poldrugim letom. Posebne pozornosti je med drugim deležno tudi zaradi tega, ker je mednarodno kazensko sodišče medtem izdalo mednarodni nalog za aretacijo še enega afriškega voditelja, namreč sudanskega predsednika Omarja el Baširja.