Cheney podpira mučenje ujetnikov

Podpredsednik ZDA Cheney je (spet) v nemilosti ameriških medijev. Po njegovem namreč prepoved mučenja pomeni oviro uspešnemu boju proti terorizmu.

Objavljeno
27. oktober 2005 11.12
Dick Cheney
Washington - Časopis Washington Post je v sredo objavil kritičen uredniški komentar do podpredsednika ZDA Dicka Cheneyja, ker pritiska na kongresne pogajalce, da bi iz predloga zakona o prepovedi mučenja izvzeli ameriške tajne agente v tujini. Na pobudo republikanskega senatorja iz Arizone Johna McCaina je senat zakonu o financiranju Pentagona dodal prepoved mučenja ujetnikov, česar pa predstavniški dom ni storil.

Pogajalci predstavniškega doma in senata, ki morajo svoja predloga obrambnega proračuna, vrednega 445 milijard dolarjev uskladiti, so se pred dnevi začeli pogajati, v igro pa se je vmešala administracija s podpredsednikom Cheneyjem, ki naj bi skupaj z direktorjem CIA Porterjem Gossom zahteval omilitev McCainovega določila, tako da bi dovolili mučenje, če bi ga izvajal nekdo, ki ni zaposlen v obrambnem ministrstvu.

McCainov zakon določa, da je prepovedano okrutno, nečloveško in ponižujoče ravnanje z ujetniki v rokah ameriške vlade. Omejitev zakona le na Pentagon bi pomenila, da bi lahko ujetnike v rokah vojske v obdelavo prevzemali agenti CIA, ki ne bi zapadli pod prepoved.

Prepoved mučenja – grožnja uspešnemu boju proti terorizmu?

Cheney predlaga spremembo, po kateri bi lahko predsednik določil izjemo za prepoved mučenja, če bi bilo to potrebno za zavarovanje Američanov pred terorističnimi napadi. Bela hiša uradno zatrjuje, da predsednik George Bush ne zagovarja mučenja in da ga ne bo dovolil, vendar pa administracija na čelu s Cheneyjem nasprotuje McCainovi prepovedi, ker naj bi to po njihovem mnenju ogrozilo uspešno vodenje vojne proti terorizmu.

Poleg Washington Posta, ki je komentar naslovil: "Podpredsednik zagovarja mučenje" , se je v debato vmešalo še več odmevnih časopisov in medijev, med njimi New York Times, ki pozivajo Cheneyja, naj se odpove kampanji, zaradi katere bo šel v zgodovino kot podpornik mučenja.