Nikozija - Ciprski Grki so volili nov parlament, in to dve leti potem, ko so zavrnili načrt Združenih narodov za združitev otoka. Desnosredinska stranka DIKO predsednika Tassosa Papadopoulosa je povečala število sedežev v 56-članskem parlamentu, saj je prejela 17,8 odstotka glasov. Največ, 31,1 odstotka glasov je prejela komunistična stranka AKEL, konservativna DISY pa je prejela 30,4 odstotka glasov. Podoben rezultat je že prej napovedala državna televizija, ki je izvedla vzporedne volitve.
Četrto mesto je po volitvah, ki se jih je udeležilo 87,91 odstotka volilnih upravičencev, z 8,9 odstotka glasov zasedla socialistična stranka EDEK. V parlament sta se prebili tudi mala konservativna stranka Eurostranka, ki je prejela 5,7 odstotka glasov, in ekološka stranka, ki je dobila 1,9 odstotka glasov.
Ciprski parlament ima sicer 80 poslanskih mest, vendar so na današnjih volitvah podelili le 56 mandatov, namenjenih ciprškim Grkom. Preostalih 24 sedežev ostane nezasedenih, saj se večina ciprskih Turkov, ki po delitvi otoka leta 1974 živijo na severnem, turškem delu otoka, volitev ne udeležuje. Skupaj se je za poslanske sedeže sicer potegovalo 11 strank in skoraj 500 kandidatov.
Spet pogojevanje vstopa Turčije v EU?
Volitve, prve po zavrnitvi predloga Združenih narodov za združitev otoka, vplivajo le na ravnotežje moči v parlamentu. Vlada, ki jo izbere predsednik države s petletnim mandatom, bo ostala nespremenjena. Naslednje predsedniške volitve bodo leta 2008.
Kljub temu bi povečanje števila sedežev stranke predsednika Papadopoulosa lahko vplivalo na smer morebitnih novih poskusov za rešitev razdelitve otoka. Prav tako bi lahko rezultat volitev pomenil krepitev vlade, ki je zagrozila, da bo blokirala vključevanje Turčije v unijo, katere članica je Ciper postal maja 2004.
Propadli načrt za združitev otoka ZN je med drugim predvideval, da bi bil Ciper ohlapna grško-turška federacija, ki bi jo vodila centralna vlada. Skladno z njim bi se lahko ciprski Grki postopoma in z določenimi omejitvami začeli vračati v turški del, s katerega bi se postopoma začela umikati turška vojska. Tako ciprski Grki kot Turki so o načrtu odločali 24. aprila 2004. Medtem ko so ga Turki s skoraj 65 odstotki podprli, ga je več kot 75 odstotkov Grkov zavrnilo. Zaradi "ne" na grški strani je 1. maja 2004 v EU vstopil le grški del Cipra.
Predsednik izrazil zaupanje v sodbo ljudi
Volitev so se sicer že dopoldne udeležili tudi nekateri pomembnejši ciprski politiki. Predsednik države Papadopoulos je ob oddaji svojega glasu dejal, da so volitve najvišji izraz demokracije, in državljane pozval, naj to pravico izkoristijo. "Udeležba na volitvah je krvna žila političnega procesa," je dejal Papadopoulos in izrazil zaupanje v sodbo ljudi.
“Za dobro vladanje je potrebna močna opozicija!”
Generalni sekretar komunistične stranke AKEL Demetris Christofias je ob oddaji glasu ljudem in političnim strankam čestital za vzpostavitev demokratičnih institucij in demokratični proces, predsednik glavne opozicijske stranke, konservativne DISY, Nicos Anastasiades pa je dejal, da so današnje volitve praznik demokracije, ter izrazil prepričanje, da bodo suvereni Ciprčani poslali jasno sporočilo, da je za dobro vladanje potrebna močna opozicija.