Moskva − Sodišče v Moskvi je objavilo razsodbo v primeru članic ruske dekliške pankovske zasedbe Pussy Riot, ki so jim konec julija začeli soditi zaradi nenavadne oblike protesta proti predsedniku Vladimirju Putinu. Sodnica Marina Sirova je odločila, da so dekleta kriva obtožb o huliganstvu, ki ga je spodbudilo versko sovraštvo. Sodišče jim je izreklo kazen dve leti prisilnega dela, je iz Moskve sporočila naša dopisnica Polona Frelih.
Tožilstvo je za trojico deklet − 24-letno Marijo Aljohino, 22-letno Nadeždo Tolokonikovo in 29-letno Jekaterino Samucevič − sicer zahtevalo triletne zaporne kazni. Po mnenju tožilstva so namreč obtoženke s svojim nastopom v moskovski katedrali Kristusa Odrešenika grobo kršila pravila vedenja v verskih objektih in netila versko sovraštvo. Najvišje sedemletne zaporne kazni tožilstvo ni predlagalo zaradi olajševalnih okoliščin, saj imata dve od obtoženk otroke, nobena od njih pa še nikoli ni bila obtožena.
Kot smo v Delu že poročali, so dekleta v zadnjih letih sicer izvedla več provokativnih performansov, s katerimi so opozarjale na položaj žensk v Rusiji in protestirale proti represivni Putinovi politiki. Večjo pozornost tako domače kot svetovne javnosti so si pridobile z nastopom, ki so ga, oblečene v kratka krilca in ob zvokih električnih kitar, februarja izvedle v katedrali Kristusa Odrešenika. Med spornim nastopom so namreč zapele nekaj verzov pesmi, ki je obsodila odkrito podporo ruske pravoslavne cerkve Putinu v kampanji pred predsedniškimi volitvami.
Zaradi tega so jih marca aretirali, od takrat pa jim je sodišče že večkrat podaljšalo pripor, nazadnje pred dvema tednoma, ko je odločilo, da bodo za zapahi ostale najmanj do januarja 2013. Glasbenice so se ob začetku sojenja sicer izrekle za nedolžne, hkrati pa so izrazile obžalovanje, če je njihovo politično motivirano dejanje nekatere vernike užalilo, saj to ni bil njihov namen. Pozneje so se še pritožile, da z njimi v priporu zelo slabo ravnajo, jim kratijo spanec in jih pomanjkljivo hranijo.
Protesti v podporo Pussy Riot
Primer skupine Pussy Riot je sicer razdelil domačo javnost, zaradi njega pa se je na Rusijo vsul tudi plaz kritik mednarodne skupnosti. Podporo obtoženim aktivistkam je doslej izrazilo že več glasbenikov, med drugim Sting, Red Hot Chili Peppers in Madonna, včeraj pa tudi Paul McCartney.
Na stran ruskih pankeric pa se niso postavili le svetovno znani glasbeniki in del ruske javnosti − zadnje raziskave javnega mnenja sicer kažejo, da jim je ta vse bolj naklonjena −, vse več zagona dobiva tudi globalna kampanja v podporo članicam Pussy Riot. V več mestih po svetu so se ta teden tako mobilizirali njihovi privrženci in pripravili proteste.
»Popoln nesmisel«
Demonstracije po vsem svetu so podporniki napovedali tudi za danes, pred napovedano razglasitvijo odločitve sodišča. Pred moskovskim sodiščem se je po pisanju BBC zbrala številna množica, v njej je tudi znani ruski aktivist Aleksej Navalni. O protestih poročajo tudi iz Pariza in Kijeva. Podporniki deklet so se zbrali tudi v Breogradu, Berlinu, Barceloni. Amnesty International Slovenije je do danes s spletno peticijo zbral 800 podpisov na transparentu »Free Pussy Riot« (Izpustite Pussy Riot) in ga med drugim poslal ruskemu veleposlaništvu v Ljubljani.
»Vse to je popoln nesmisel,« je po pisanju tiskovne agencije AP dejal Boris Akunin, znani ruski pisec. »Ne morem verjeti, da v 21. stoletju sodnik na sekularnem sodišču govori o hudičevih delih.«