Talafar/Washington - Nekdanji ameriški državni sekretar Colin Powell je v nenavadno iskrenem pogovoru za ameriško televizijo ABC izjavil, da je svoj ugled zapravil s sedaj že slavnim govorom iz leta 2003, v katerem je zagovarjal napad na Irak, ki pa je vodil v pravo "zmešnjavo". "To je madež," je v pogovoru, ki ga je televizija predvajala v petek, dejal Powell in dodal: "Bilo je boleče. Še vedno boli." Powell je v govoru pred Varnostnim svetom ZN februarja 2003 podprl trditve ZDA, da Sadam Husein razpolaga z orožjem za množično uničenje, ki predstavlja neposredno grožnjo, in poudaril, da je zgolj povečanje števila mednarodnih inšpektorjev za orožje v Iraku nesmiselno. Pri tem se je skliceval na obveščevalne podatke, ki so se kasneje izkazali za neresnične.
Powell, ki je Bushevo administracijo zapustil januarja letos, je v pogovoru dejal, da se zaradi stvari, ki jih je trdil v tem govoru, počuti "grozno". Ameriški obveščevalni agenti, ki so mu predali napačne informacije, so se s tem izneverili njemu in državi, je dejal nekdanji general. "V obveščevalnih krogih je bilo nekaj ljudi, ki so že takrat vedeli, da nekateri od virov niso dobri in se nanje ne bi smeli zanesti, pa tega niso odkrito povedali. To me je uničilo," je še dodal.
Glede samega posredovanja v Iraku je Powell dejal, da ZDA trenutno nimajo prave izbire, saj enostavno morajo ostati v Iraku in nadaljevati z razvojem iraških varnostnih sil, da se bodo te nekoč sposobne postaviti na lastne noge. Je pa Powell podvomil v načrtovanje Busheve administracije in namignil, da bi morale ZDA v Irak poslati več vojakov ter takoj po sami invaziji uveljaviti svojo voljo po vsej državi. "Če bi nekatere stvari naredili drugače, se morda ne bi vse spremenilo v takšno zmešnjavo," je menil.
S skupnimi močmi nad upornike na severu
Iraške vladne sile in ameriška vojska so v obsežni vojaški operaciji napadle severno iraško mesto Talafar, ki naj bi bilo od ameriške invazije na Irak leta 2003 še vedno eno najbolj uporniških mest. Vojaške enote so izvedle temeljite hišne preiskave, uporabile pa so tudi oklepna vozila, iz katerih so streljali na upornike. Akcija se je začela v zgodnjih jutranjih urah po lokalnem času. “Cilj operacije je pregnati ostanke terorističnih elementov iz mesta Talafar. Naše sile pri tem sodelujejo s koalicijsko vojsko,” je dejal iraški premier Ibrahim al Džafari. V ofenzivi na mesto, ki velja za utrdbo iraških upornikov, je bilo v zadnjih dveh dneh ubitih 141 domnevnih skrajnežev, 197 pa jih je bilo aretiranih, je sporočil iraški obrambni minister Sadun al Dulajmi. Pri tem je življenje izgubilo pet pripadnikov iraških varnostnih sil, trije so bili ranjeni. Vojaško operacijo, v kateri sodelujejo trije bataljoni ameriške in trije iraške vojske, bi po besedah al Dulajmija lahko končali že v treh dneh.
Nad mesto, ki je bilo od začetka vojne relativno nenadzorovano, se je ameriška vojska spravila že pred letom dni, nato pa se je morala zaradi hude vstaje upornikov v Faludži in Mosulu umakniti. Zadnjo operacijo so napovedovali že nekaj tednov, ameriška vojska pa je medtem izvedla že nekaj napadov iz zraka.
Iraška policija pa je sporočila, da so bili v eksploziji v Hili ubiti štirje policisti, 11 pa je bilo ranjenih. V Latifiji južno od Bagdada pa so odkrili trupla 18 iraških civilistov, ki so bili ustreljeni v glavo in hrbet.
Bagdadsko letališče spet obratuje
Poleg tega pa so po enem dnevu ponovno odprli mednarodno letališče v Bagdadu, ki je edina zanesljiva in relativno varna povezava Iraka z zunanjim svetom. Do začasnega zaprtja je prišlo zaradi spora glede plačil britanski družbi, ki je na letališču zadolžena za zagotavljanje varnosti. “Z britansko družbo Global Strategies Group smo dosegli kompromis, tako da je letališče spet odprto,” je dejal iraški minister za promet Esmat Amer, podrobnosti spora pa ni želel razkriti.