Beograd - Krsta s posmrtnimi ostanki nekdanjega jugoslovanskega predsednika Slobodana Miloševića, ki so jo v sredo pripeljali v Beograd, bo danes in v petek stala v srbski prestolnici, kjer se bodo lahko Miloševićevemu spominu poklonili vsi, ki to želijo. V soboto bodo nato nekdanjega predsednika pokopali v njegovem rojstnem kraju, Požarevcu.
Pred muzejem se je čez dan zbralo čez tisoč ljudi, ki se je poslovilo od svojega nekdanjega predsednika. Zaradi velike gneče je na pomoč priskočila tudi policija, ki poskuša narediti red v mimohodu. Za dodatno gnečo je poskrbelo tudi več sto domačih in tujih novinarjev ter televizijskih snemalcev.
"Muzej spremenili v pokopališko kapelo!"
Direktorica Muzeja zgodovine Jugoslavije Ljiljana Cetinić je izrazila oster protest, ker so prostor Muzeja revolucije izrabili v politične namene oziroma spremenili v "pokopališko kapelo" za razstavo Miloševićevih posmrtnih ostankov. Srbski minister za kulturo Dragan Kojadinović, je že v sredo opozoril vlado, da je kaj takega nedopustno, vendar naj zadeva ne bi bila v njegovi pristojnosti.
Muzej se sicer nahaja v elitnem beograjskem okrožju Dedinje, nedaleč stran od Miloševićeve rezidence, kjer so ga leta 2001 tudi aretirali. V soboto bodo krsto prepeljali najprej pred poslopje zveznega parlamenta v središču Beograda, kjer se bodo Beograjčani od nekdanjega predsednika še zadnjič poslovili, nato pa naprej v Požarevac, kjer se bo pod stoletno lipo na vrtu pokojnikove družinske hiše ob 15. uri začel pogreb.
Danes se je spet oglasila tudi Srbska radikalna stranka (SRS), ki je pozvala svoje privržence in vse druge prebivalce Srbije, naj pridejo na Dedinje, pa tudi v Požarevac, kjer bodo Miloševića pokopali na dvorišču družinske hiše.
Miloševićeva vdova pride ali ne?
Še vedno obstajajo različne navedbe glede tega, kdo od Miloševićevih najbližjih - vdove Mirjane, sina Marka in hčerke Marije - se bo dejansko udeležil pogreba v Požarevcu. Podpredsednik Socialistične stranke Srbije (SPS) Milorad Vučelić je sicer zatrdil, da Mirjani Marković ob prihodu v Beograd ne bodo odvzeli potnega lista, kot je v sredo napovedalo notranje ministrstvo. Kmalu zatem se je oglasilo beograjsko okrožno sodišče, ki je sporočilo, da bodo Markovićevi potni list odvzeli takoj po prihodu v Beograd ter da ji grozi pripor, v kolikor bo poskušala po pogrebu odpotovati v tujino.
Precejšnje presenečenje naj bi bila sredina vrnitev Miloševićevega sina Marka iz Haaga v Moskvo, kjer živi od oktobra 2000. Marko je odpotoval v Haag, da bi prevzel posmrtne ostanke očeta, vendar se je s posebnim letalom vrnil v rusko prestolnico. Krogi blizu njega so za srbske medije zatrdili, da je to storil verjetno z namenom, da bi skupaj z mamo prišel v Požarevac na pogreb. Trenutno še ni nobene vesti iz Črne gore, kjer že nekaj let živi Marija, hčerka zakonskega para Milošević-Marković.
Brat Borislav ostaja na zdravljenju
Kot je povedal Vučelić, pa brata Borislava zaradi okrevanja po operaciji na srcu ne bo, kot so pred tem sicer sporočili že iz bolnišnice v Moskvi. Direktor moskovske klinike Bakulev za kardiovaskularno kirurgijo je povedal, da je Borislav Milošević po operaciji v dobrem stanju, da pa bodo morali še odpraviti nepravilnosti srčnega ritma, tako da se pogreba ne bo mogel udeležiti.
Posmrtne ostanke Miloševića, ki je več let prebil v priporu haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije v Scheveningenu, kjer je v soboto tudi umrl, je v torek na nizozemskem inštitutu za sodno medicino prevzel njegov sin Marko. Truplo so nato prepeljali na amsterdamsko letališče Schiphol, od koder je v sredo poletelo proti Beogradu.
Na pogreb tudi ruski poslanci
Pogreba se bodo udeležili tudi ruski poslanci kot predstavniki svojih strank, medtem ko ruska duma ne bo poslala uradne delegacije, je sporočil predsednik dume Boris Grizlov. Med poslanci bo tudi predsednik ruskih komunistov Genadij Zjuganov, pa tudi predstavnik ene od vladajočih strank, ki so blizu ruskemu predsedniku Vladimirju Putinu, ni pa še znano, kdo.
Dodaten pritisk na Beograd
Sodelavka pariškega inštituta za varnostne študije je ocenila, da se bo po smrti Miloševića pritisk na oblasti v Beogradu za izročitev Ratka Mladića in Radovana Karadžića haaškemu sodišču še povečal.
Haag z nekaj dokumentov o Miloševiću odstranil oznako zaupno
Haaško sodišče je za potrebe dveh preiskav o okoliščinah smrti nekdanjega jugoslovanskega predsednika danes z več dokumentov o Miloševićevi bolezni in njegovem zdravljenju umaknilo oznako zaupno. Ti dokumenti ne bodo dostopni javnosti, ampak le nizozemskim preiskovalnim organom ter haaškemu sodniku Kevinu Parkerju, ki vodijo ločeni preiskavi o smrti nekdanjega predsednika. Haaško sodišče bo sicer v petek na novinarski konferenci predstavilo okoliščine Miloševićeve smrti.
Na konferenci bosta spregovorila predsednik haaškega sodišča Fausto Pocar in tajnik sodišča Hans Holthuis. Morda bodo predstavili tudi rezultate toksikoloških raziskav, ki jih je sodišče odredilo po smrti nekdanjega predsednika.
O Miloševićevem zdravju se je na sojenju v Haagu pogosto govorilo; natančna zdravniška poročila so bila ponavadi predmet razprav za zaprtimi vrati, vpogled vanje pa so imeli le sodniki, tožilstvo in obramba. Zaenkrat sicer še ni jasno, s koliko poročil bo oznaka zaupno dejansko odstranjena. Haaški sodniki so namreč zahtevali, da ostanejo dokumenti zaupni, razen "če interesi preiskave nizozemskih oblasti in preiskave sodišča narekujejo drugače".