"Dalajlama je potrdil to, kar sem že vedel, da ne bo zahteval neodvisnosti za Tibet, in jaz sem mu povedal, kako pomembno si je po mojem mnenju prizadevati za dialog med dalajlamo in kitajskimi oblastmi," je glede pogovorov v Gdansku po srečanju povedal Sarkozy. Kot je dodal, mu je sogovornik pojasnil svojo zaskrbljenost glede Tibeta.
"Kot francoski predsednik in predsedujoči EU sem svoboden, imam svoje vrednote in prepričanja. Ne zaostrujmo zadev, svet tega ne potrebuje in to se ne sklada z realnostjo," je po srečanju dejal Sarkozy.
Razburjenje kitajskega državniškega vrha
Napoved srečanja Sarkozyja z dalajlamo je namreč močno razburila Kitajsko, ki je zato celo odpovedala za 1. december napovedani vrh EU-Kitajska. V Pekingu so poleg tega opozorili, da bi lahko imelo to srečanje hude posledice za trgovinske odnose med Kitajsko in Francijo.
"K temu je treba pristopiti mirno. Svet potrebuje odprto Kitajsko, ki sodeluje v globalnem vodenju. Kitajska potrebuje močno Evropo, ki daje delo kitajskim podjetjem," je glede ogorčenja Pekinga danes še dejal predsedujoči EU.
Glede grožnje Pekinga s posledicami za trgovinske odnose je sicer predstavnik francoskega predsednika povedal, da zaenkrat niso zasledili še nikakršnega bojkota francoskih izdelkov. Dalajlama je glede tega že v petek ocenil, da "tudi Kitajska potrebuje Evropo" in dodal, da začetnim pobudam izvajanja pritiska ne sledijo vedno tudi konkretna dejanja.
Z dalajlamo se je sicer danes v Gdansku srečal tudi poljski premier Donald Tusk. Že pred tem se je tibetanski duhovni vodja v Pragi sešel z nekdanjim češkim predsednikom Vaclavom Havlom in premierom Mirekom Topolanekom, ki bo 1. januarja prevzel predsedovanje EU, v Bruslju ga je sprejel belgijski premier Yves Leterme, v četrtek pa je v okviru evropskega leta medkulturnega dialoga nagovoril poslance Evropskega parlamenta.