Ženeva - Svet bo danes obeležil dan spomina na trgovino s sužnji in njeno odpravo, ki ga je razglasila Organizacija ZN za izobraževanje, znanost in kulturo (UNESCO) v spomin na upor sužnjev v noči z 22. na 23. avgust 1791 v Santo Domingu, ki je odigral ključno vlogo pri odpravi čezatlantske trgovine s sužnji in emancipaciji narodov Latinske Amerike in Karibov. Generalni direktor UNESCO Koičiro Macuura ob tem dnevu letos poziva k ozaveščanju ljudi o suženjstvu kot tragediji za vse človeštvo.
Namen dneva spomina na trgovino s sužnji in njeno odpravo je doseči, da bi trgovina s sužnji postala del kolektivnega spomina. Na ta dan naj bi se spomnili tako zgodovinskih vzrokov ter načina delovanja tega fenomena kot tudi dolgoročnih posledic suženjstva v Evropi, obeh Amerikah, na območju Karibov ter Indijskega oceana, oziroma praktično po vsem svetu.
Kot v letošnjem sporočilu poudarja Macuura, so trgovina s sužnji, suženjstvo in odprava le-tega preteklost, vendar kljub vsemu niso le del preteklosti, saj nam omogočajo boljše razumevanje sedanjosti, v kateri še obstajata rasizem in diskriminacija, ki sta dediščina tega tragičnega poglavja zgodovine. Poleg tega se po besedah generalnega direktorja UNESCO odpirajo vprašanja, povezana s prihodnostjo, ki nas spodbujajo k razmišljanju o oblikovanju novih oblik državljanstva, glede na to, da družba postaja vse bolj multietnična in multikulturna.
UNESCO v zvezi s suženjstvom nima zgolj naloge spomina, temveč tudi moralno obveznost, da deluje kot nadzorno telo.