Pariz - Francoski predsednik Jacques Chirac je danes znova podprl vlado glede spornega zakona o prvi zaposlitvi in ponovil poziv socialnim partnerjem k začetku konstruktivnega dialoga za izboljšavo zakona, ki mu nasprotujejo sindikati in študenti. Tudi premier Dominique de Villepin vztraja pri zakonu, čeprav se bo danes iztekel 48-urni rok, ki so ga študenti in sindikati postavili za njegov umik, v nasprotnem primeru pa napovedali okrepljene protestne akcije.
Na tretjem nacionalnem akcijskem dnevu se je v soboto protestov proti zakonu, ki uvaja pogodbo o prvi zaposlitvi (CPE), po vsej državi udeležilo več kot milijon in pol ljudi. Ta pogodba delodajalcem omogoča, da v prvih dveh letih zaposlitve brez razloga odpustijo prvič zaposlene delavce, mlajše od 26 let. Na protestih so organizatorji - študentske organizacije in sindikati - od premiera zahtevali umik spornega zakona v 48 urah in pozvali Chiraca, naj jih pri tem podpre. V nasprotnem primeru so za ta teden napovedali možnost sklica splošne stavke, študentski sindikat pa je za torek napovedal akcijski dan in za četrtek nove proteste.
Vodje študentov in sindikatov naj bi se sicer na današnjem srečanju pozno popoldne dogovorili za nadaljnje akcije, tudi o morebitnem sklicu splošne stavke.
"Zakonu je treba dati možnost. Prepričan sem, da bo prispeval k naraščanju zaposlitev," pa je zatrdil de Villepin v pogovoru za nek današnji časnik, v pismu svoji stranki pa vztrajal, da je treba zakone spoštovati. Francoska delovna zakonodaja ima sicer postavljene visoke standarde glede odpuščanja delavcev. Premier pa upa, da bo z novim zakonom zmanjšal 23-odstotno brezposelnost med mladimi, ki v revnih predmestjih velikih mest dosega tudi 50 odstotkov.
Predsednik Chirac je medtem že četrtič od začetka vse množičnejših protestov po sprejemu zakona 9. marca danes znova izrazil podporo vladi in pozval k dialogu. Vendar je dialog mrtev, saj je glavni sindikat študentov Unef že zavrnil dialog in zahteva umik zakona.
Večina od 85 univerz po državi tudi danes ostaja popolnoma ali delno zaprtih, prvič od začetka protestov pa so množično zaprte tudi srednje šole. Vodja združenja francoskih srednjih šol Fidl Tristan Rouquier je po poročanju nemške tiskovne agencije dpa danes dejal, da je zaradi protestov delo moteno v več kot 450 srednjih šolah po državi zaradi delnih barikad ali popolnih zasedb šol.
Javnomnenjska raziskava, ki jo je danes objavil časnik Liberation, kaže, da umik zakona podpira 35 odstotkov Francozov, 38 odstotkov je mnenja, da ga je treba spremeniti, kar 71 odstotkov pa se strinja s trditvijo, da je Francija v globoki krizi, ki se bo v prihodnjih tednih še stopnjevala.
Novi protesti napovedani za 28. marec
Francoski sindikati ter predstavniki študentov in srednješolcev so danes 28. marec določili za nov dan protestov po vsej državi. Na današnjem srečanju v Parizu so na ta dan, ko bodo znova protestirali proti spornem zakonu o prvi zaposlitvi, pozvali k prekinitvi dela.
Sindikati ter predstavniki študentov in sindikatov so na srečanju tako odgovorili premieru Dominiqueu de Villepinu, ki zavrača umik spornega zakona o uvedbi pogodbe o prvi zaposlitvi (CPE)..
Večina od 85 univerz po državi je tudi danes ostala popolnoma ali delno zaprtih, prvič od začetka protestov pa so bile množično zaprte tudi srednje šole. Javnomnenjska raziskava, ki jo je danes objavil časnik Liberation, kaže, da umik zakona podpira 35 odstotkov Francozov, 38 odstotkov je mnenja, da ga je treba spremeniti, kar 71 odstotkov pa se strinja s trditvijo, da je Francija v globoki krizi, ki se bo v prihodnjih tednih še stopnjevala.