Beograd/Banja Luka – Da najbolj iskanega haaškega obtoženca Ratka Mladića niso priprli, je srbska vlada zanikala že pol ure potem, ko je ena od srbskih televizij objavila omejeno vest. S tem pa je sprožila plaz govoric in ugibanj, ki vsa merijo v eno smer: da se vlada z Mladićem zagotovo vsaj pogaja, naj se preda v dobro prihodnosti srbske države. Pri tem je jasno, da vlada dobro ve, kje se skriva najbolj zaželeni vojni zločinec, ki je za sabo pustil več tisoč muslimanskih žrtev.
Oblasti informacije v zvezi z Mladićem po mnenju našega dopisnika iz Beograda, Petra Potočnika, prikrivajo zaradi negativnih odzivov srbske javnosti, po drugi strani pa nimajo večine v parlamentu. In zaradi tega je njihova usoda odvisna od socialistov nekdanjega predsednika Slobodana Miloševića. Ti so seveda proti izročanju obtožencev mednarodnemu haaškemu sodišču, zato si Beograd prizadeva, da bi se Mladić predal sam. “Ena od možnosti je, da so ga že ujeli in zdaj čakajo na primerni trenutek za razkritje novice. Druga možnost pa je, da je vse skupaj popolnoma izmišljeno,” meni dopisnik Dela iz Beograda.
Podpredsednik srbske vlade Miroljub Labus je danes zavrnil ugibanja o tem, da je Mladič v Srbiji in "da vlada ve, kje se nahaja, a ga noče aretirati". "To enostavno ni točno. To je dezinformacija, v trenutku, ko bomo generala Mladića našli, ga bomo tudi aretirali," je zatrdil Labus. Kot je še dodal, vlada v Beogradu ničesar ne skriva in bo javnost s "spremembo okoliščin" v zvezi z Mladićem pravočasno obvestila.
Del Pontejeva: Mladić še vedno na begu
Mladić, eden najbolj iskanih obtožencev haaškega sodišča, je še vedno na begu, je v Haagu povedala glavna haaška tožilka Carla Del Ponte . S tem je zanikala poročanje nekaterih medijev o njegovi domnevni aretaciji.
Beograd se zagotovo pogaja
Niz srbskih in bosanskih časnikov pa poroča, da se 63-letni obtoženec na skrivni, a vladi dobro znani lokaciji pogaja o pogojih za predajo. Glas javnosti objavlja dve verziji dogodkov; po eni naj bi Mladića prijeli ob pol štirih zjutraj v Beogradu, z njim pa naj bi bil tudi varnostnik. Mladić naj bi se predal celo prej, kot naj bi bilo dogovorjeno. Po drugi verziji pa naj bi Mladića odkrili na planini Cer, ga od tam prepeljali v Beograd, kjer naj bi potekala pogajanja o predaji Haagu.
Blic pa piše, da ugibanj o Mladićevem skrivališču ni več - šlo naj bi za enega od samostanov, lovsko kočo ali vas s podzemnim zakloniščem, kjer naj bi tudi potekala pogajanja. "Pogajanja so v teku. Če ne bodo uspešna, bodo Mladića aretirali in izročili Haagu," je neimenovan vir navedel tudi srbski tabloid Press . Časnik Kurir pa opozarja, da si srbska vlada aretacije ne upa potrditi, saj se boji odziva Mladićevih zagovornikov. Beograjske Večernje novosti ob tem pišejo, da so oblasti Mladiću dale samo še malo več časa, da se odloči, ali se bo predal sam ali pa bo aretiran.
Tudi neki neimenovani visoki predstavnik srbskih varnostnih sil vztraja, da so Mladića že izsledili, sedaj pa se z njim pogajajo o predaji. "Vlada nikoli ne bi povedala niti Carli Del Ponte niti lokalni javnosti, da se odkrito pogaja z osebo, osumljeno vojnih zločinov," je za agencijo AP zatrdil pripadnik varnostnih sil, ki je želel ostati neimenovan. Kot je še poudaril, Mladić v torek ni bil aretiran, vendar pa vedo, kje se nahaja, in ga poskušajo prepričati, da se preda. "Če se ne bo predal, bomo storili vse, da ga izročimo," je še povedal in dodal, da so pripadniki varnostnih sil z nekdanjim vojaškim poveljnikom bosanskih Srbov vzpostavili "neposredno linijo komunikacije".
SRS: Mladič in Karadžič ne smeta živa v Haag
Srbske oblasti in Haag pa še naprej demantirajo vse govorice, ki se širijo po tisku. Kaj je res in kaj ne, se bo po mnenju srbskih novinarjev izkazalo v kratkem, saj ima Beograd le še nekaj dni časa za predajo Mladića, če želi, da bo EU nadaljevala pogovore o sporazumu o stabilizaciji in pridruževanju.
Namestnik predsednika srbskih radikalcev Tomislav Nikolić je danes ponovil, da Mladić in Radovan Karadžić "ne bi smela priti v Haag živa ". Za medijsko zgodbo o aretaciji Mladiča so po nekaterih ocenah "krivi" tudi najvišji predstavniki Srbije, ki so se v zadnjih hvalili, da so na sledi Mladiću.
Mladić odkupnina za Karadžića?
Direktor Mednarodnega inštituta za varnost SČG Orhan Dragaš pa je v pogovoru za RTV Republike srbske povedal, da so Mladića aretirali v torek v Romuniji. Med skupno vojaško vajo z romunskimi vojaki naj bi ga pripadniki posebnih britanskih enot SAS. Kot je še napovedal, bo Del Pontejeva v naslednjih dneh prišla v Beograd in prinesla s sabo pisna zagotovila, da Haag v primeru izročitve Mladića od Srbije ne bo zahteval nekdanjega političnega voditelja bosanskih Srbov Karadžića.
Dragaš je prepričan, da vodi srbska vlada "zelo pametno politiko", potekali pa naj bi intenzivni pogovori med srbskim premierom Vojislavom Koštunico in ljudmi okoli Mladića ter Mladićem samim, da bi bila aretacija oziroma predaja za vse čim manj boleča. Koštunica kot pameten politik naj ne bi želel, da generala aretira srbska policija, "istočasno pa se Ratko Mladić ni hotel predati sam, zato ga je po mojih informacijah – gre za kompromisno rešitev - včeraj zgodaj zjutraj aretiral britanski SAS v Romuniji".
Ura že glasno tiktaka
Evropski komisar za širitev Olli Rehn mora namreč do naslednjega tedna zunanjim ministrom EU odda poročilo o sodelovanju srbskih oblasti s haaškim sodiščem. Ta je oblasti SČG že opozoril, da EU ne bo oklevala pri zamrznitvi pristopnih pogajanj, če ne predajo Mladića. “Vlada se zaveda posledic (ne)predaje Mladića,” je dejala svetovalka premiera, Vladeta Janković. Dan D je za Beograd tako vse bližje, predaja Mladića pa je pravzaprav stvar preživetja.