Delati ali praznovati?

Tokratne volitve v BiH so bile v marsičem zelo podobne prvim večstrankarskim, ki so jih v tej državi organizirali pred vojno leta 1990. Tudi tokrat je bilo v volilni retoriki polno hujskaštva in groženj.

Objavljeno
06. oktober 2008 23.03
volitve BiH
Zdravko Latal
Zdravko Latal
Tokratne volitve v BiH so bile v marsičem zelo podobne prvim večstrankarskim, ki so jih v tej državi organizirali pred vojno leta 1990. Tudi tokrat je bilo v volilni retoriki polno hujskaštva in groženj. Vsi so glasovali, kakor se je izrazil eden od anketiranih volivcev, za zlikovce svojega naroda. Tako kot na tistih davnih volitvah, so se tudi tokrat kupovali glasovi. Eden od vprašanih, starejši moški v bornih oblačilih, je odkrito priznal, da bo volil tistega, ki mu bo dal več mark. »Da si bom polepšal vsaj en dan,« je še dodal.

Tudi volilna mesta so bila ista. Državljani so svojo državljansko pravico izpolnili v že znanih objektih - šolah, podjetjih in uradih. Pozno zvečer v nedeljo in v zgodnjih jutranjih urah v ponedeljek so volilni zmagovalci odpirali šampanjec in napovedovali praznovanje. Nihče od njih ni dejal (kar je prav tako svojevrstna tradicija) - danes je delovni dan in mi gremo na delo. Pa čeprav je prav delo tisto, česar najbolj primanjkuje na ravni občin, entitet in države. Neodvisne strankarske organizacije so ugotovile, da je oblast na vseh ravneh predraga in neučinkovita. Nobena od državnih institucij ni izpolnila niti 30 odstotkov načrtovanih letnih nalog.

Območne volitve so se zdele kakor ponavljajoči se televizijski program. Politični voditelji so se obmetavali z žaljivkami, v kampanji pa so popolnoma pozabili, da so bile to občinske, ne splošne volitve. Vsi po vrsti so poudarjali svoje vrline in zmožnosti, govorili so o območnih problemih prebivalstva, toplarnah, ki ne obratujejo, podjetjih, ki propadajo, brezposelnosti, zdravstvenih domovih, v katerih ni dovolj zdravnikov, o mestnem prometu in varnosti pa se v glavnem sploh ni govorilo.

Vse kaže, da so bile občinske volitve nekakšna predigra in merjenje sil pred splošnimi volitvami, ki bodo čez dve leti. O tem pričajo tudi razprave med predsednikom SNSD Miloradom Dodikom in predsednikom SDS Mladenom Bosićem, ki se nadaljujejo tudi po končanih volitvah. Milorad Dodik je imel poleg tega nekaj ostrih pripomb na račun PDP Mladena Ivanića. »Razmisliti moramo o tem, kako bodo delovali v prihodnje, saj je očitno, da so nekateri partnerji v vladi Republike srbske javno nastopali proti SNSD. Nič nas ni motilo, da je PDP na volitvah vodila svojo propagando. To je politična konkurenca. Smo pa zelo nezadovoljni zato, ker so v nekaterih občinah podprli kandidate SDS,« je izjavil Dodik.

S tem je pravzaprav priznal, da je njihov edini resni tekmec v srbski entiteti SDS, čeprav je hkrati poudaril, da je z doseženimi rezultati zadovoljen. Dodik je načrtoval, da bo njegova stranka od 62 županskih mest, kolikor jih je v srbski entiteti, dobila 50 mest, na koncu pa se je morala zadovoljiti z 41. Mladenu Ivaniću se zdaj utegne zgoditi, da ga bo Milorad Dodik kaznoval, ker si je drznil izjaviti, da si želi svobodno odločati o tem, kje in koga bo podprl. Sicer pa so največja kazen za PDP sami rezultati volitev.

V Federaciji BiH je bila najsilovitejša tekma med SDA in Stranko za BiH, v kateri je Sulejman Tihić premagal Harisa Silajdžića in se mu tako oddolžil za poraz na zadnjih volitvah za člana predsedstva BiH. Od dveh HDZ je bila močnejša HDZ BiH Dragana Čovića. O SDP BiH pa bi lahko na podlagi volilnih rezultatov jasno ugotovili, da zelo nazaduje, čeprav voditelji te stranke zagotavljajo, da so na volitvah dosegli načrtovane rezultate.

(Iz torkove tiskane izdaje Dela)