»Delitev ni opcija niti za Srbijo niti za Kosovo«

V Srbiji bi bilo treba jasno opredeliti, kakšna je državna politika.

Objavljeno
09. julij 2012 22.54
Vili Einspieler, Beograd
Vili Einspieler, Beograd

Beograd - Srbska politična elita namenja več pozornosti stisku rok bivšega srbskega predsednika Borisa Tadića in kosovskega premiera Hashima Thaqija v Dubrovniku kot invaziji ameriških diplomatov na srbsko prestolnico.

Vodja srbske diplomacije Vuk Jeremić je menil, da rokovanje Borisa Tadića in Hashima Thaqija ni škodilo državni politiki, ki jo je vzpostavil v času njegovega predsedniškega mandata, ker Tadić ni nosilec nobene državne funkcije. Kot je še izjavil, se sam ne bi rokoval s Thaqijem, če bo sporni stisk rok komu škodil, pa bo Tadiću, ki se je po njegovem načrtno odločil za ta korak. Po mnenju Tadića rokovanje s Thaqijem nima zgodovinskega pomena, vendar je dobro, ker morata Srbija in Kosovo reševati probleme. V njegov prid se je izrekel tudi prvak Srbskega gibanja obnove (SPO) Vuk Drašković, ki je menil, da je sramotna vsaka obsodba Tadićevega ravnanja, ker gre za človeško, civilizacijsko in spodobno dejanje.

Politični analitiki ocenjujejo, da udeležba Tadića ni bila sporna, ker je šlo za politično zasebni obisk. Po mnenju Nove Srbije je za državo nevarno in je v nasprotju z ustavo, da jo na mednarodnih srečanjih namesto predstavnika državnih institucij predstavlja predsednik stranke, ki se očitno še vedno ni pomirila z voljo državljanov Srbije. Glasnik Demokratske stranke Srbije (DSS) Petar Petković pravi, da sodelovanje voditelja Demokratske stranke (DS) na konferenci predstavlja posmeh uradni državni politiki, ki jo je zastopal še včeraj. Srbija je bojkotirala konferenco zaradi udeležbe albanskih seperatistov, pravi še Petković, pri čemer je Tadićevo rokovanje s Thaqijem največje ponižanje in sramota, ki si ju lahko privošči srbski politik. Po njegovem se je Tadić, ki je štiri leta zavračal srečanje s Thaqijem, pokazal kot pravi dvoličnež. Petković je tudi spomnil, da je srbsko ministrstvo za notranje zadeve leta 2008 vložilo proti Thaqiju kazensko prijavo, ker je osumljen, da je ubijal nedolžne Srbe in da je neposredno odgovoren za trgovino s človeškimi organi.

Mandatar za sestavo nove srbske vlade Ivica Dačić pa je ocenil, da Srbija s takšnimi potezami ne bo ničesar pridobila. Po njegovem ima vsak pravico zasebno ali kot vodja stranke delovati na svoj način, vendar se zavzema za to, da je delovanje vsakega posameznika konsistentno. Kljub temu pa se stranke ne bi smele obnašati različno, kadar so na oblasti in kadar so v opoziciji. Sklenil je z besedami, da bi bilo treba v Srbiji jasno opredeliti, kakšna je državna politika.

Za nekdanjega predsednika srbske vlade Zorana Živkovića gre pri rokovanju s Thaqijem za Tadićev poizkus, da si zagotovi nadaljevanje lastnega političnega življenja, vendar je s tem dejanjem prestopil rdečo črto, ki jo je postavil sam. Živković se z njim ne bi niti rokoval niti kakor koli komuniciral, ker gre za človeka, ki je osumljen za sodelovanje v trgovini s človeškimi organi.

ZDA zahtevajo ukinitev struktur na severu Kosova

Pomočnik ameriške državne sekretarke Philip Gordon, ki mu je minuli teden pripravil teren njegov kolega Philip Reeker, se je najprej sestal z nekdanjim srbskim predsednikom Tadićem, kar očitno ni nikogar pretirano vznemirilo, čeprav njegovi DS grozi, da bo po 12 letih vladanja končala v opoziciji. Po srečanju nihče ni dajal izjav, kot tudi ne po srečanju Gordona z mandatarjem za sestavo nove vlade Dačićem in srbskim predsednikom Tomislavom Nikolićem.

Po navedbah predsednikovega urada je Nikolić v pogovoru z Gordonom obsodil nesprejemljive incidente na Kosovu, v katerih so srbski državljani ranjeni ali umrejo in do katerih v zadnjem času prihaja vse pogosteje. Kot je še sporočil njegov urad, je Nikolić tudi poudaril, da podobni incidenti ne prispevajo niti k stabilizaciji razmer v regiji niti k obnovi dialoga s Prištino. Kako se je na njegovo mnenje odzval Gordon, iz Nikolićevega urada niso sporočili. Gordon pa je na mednarodni konferenci Croatia Summit 2012 poudaril, da bo Srbija morala sprejeti realnost neodvisnega Kosova znotraj sedanjih meja, čeprav ga ne bo priznala. To je znova izjavil po današnjem popoldanskem srečanju s kosovsko predsednico Afitete Jahjaga.

Po njegovem delitev Kosova ni opcija niti za Srbijo niti za Kosovo, ZDA pa so pripravljene pomagati pri reševanju kosovskega vprašanja, vendar mora Beograd prenehati podpirati ilegalne varnostne in sodne strukture na severu Kosova ter zagotoviti popolno svobodo gibanja za vse državljane in mednarodne misije. Pred njegovim prihodom je State Department sporočil, da bo Gordon v razgovoru z visokimi srbskimi uradniki ponudil podporo ZDA pri oblikovanju nove srbske vlade, ki se bo posvetila približevanju Srbije k Evropski uniji, pri čemer bo še posebej spoštovala regionalno stabilnost in konstruktivne odnose s Kosovom.