Dež končno prinesel nekaj upanja avstralskim gasilcem

Priljubljenost premiera Scotta Morrisona je medtem strmo padla. Z njegovim delom je nezadovoljnih 59 odstotkov vprašanih, le 37 odstotkov ga še podpira.

Objavljeno
13. januar 2020 08.30
Posodobljeno
13. januar 2020 10.10
Požari na območju gore Gospers severozahodno od Sydneyja so goreli skoraj tri mesece. FOTO: Peter Parks/AFP
A. I., STA
A. I., STA
Avstralski gasilci so danes s pomočjo dežja le ukrotili ogromen požar v avstralski zvezni državi Novi Južni Wales, ki so mu zaradi razsežnosti nadeli kar naziv megapožar. Manjše območje sicer še gori, a so obeti, da jim ga bo uspelo pogasiti, dobri, je ocenil vodja gasilcev v Novem Južnem Walesu Shane Fitzsimmons.

Požari na območju gore Gospers severozahodno od Sydneyja so goreli skoraj tri mesece. Prejšnji teden so se združili v en sam velikanski požar, ki je bil po površini štirikrat večji od ameriškega mesta New York. Skupaj je po navedbah oblasti zgorelo 800.000 hektarov površine.



Meteorologi so poleg tega prinesli dobre novice tudi za druge požare, ki divjajo v Novem Južnem Walesu. Območju se v prihodnjih dneh obeta dež. Zapadlo bi lahko celo okoli 50 litrov dežja na kvadratni meter, kar bi lahko prineslo precejšnje olajšanje tudi za sušo.

image
Požari so uničili tudi številne stavbe z bogato kulturno tradicijo. Na fotografiji ostanki turistične atrakcije iz časov »zlate mrzlice«. FOTO: Peter Parks/AFP


Premieru priljubljenost močno upadla


Medtem se avstralski premier Scott Morrison zaradi nezadovoljivega ukrepanja med katastrofalnimi požari v državi sooča z velikim upadom priljubljenosti, kaže anketa, ki jo je danes objavil avstralski Newspoll. Z delom premiera je nezadovoljnih 59 odstotkov vprašanih, le 37 odstotkov pa ga še podpira.

To je popoln preobrat njegove priljubljenosti po sicer presenetljivi zmagi na parlamentarnih volitvah maja lani. Glede podpore dela je izgubil osem odstotnih točk, nezadovoljstvo nad njegovim delom pa se je povečalo za enajst odstotnih točk, navaja raziskava.

Vzrok za to je predvsem njegovo (ne)reševanje velike krize s požari, s katerimi se že zadnje tri mesece sooča Avstralija in ki so doslej zahtevali najmanj 27 človeških življenj. Umrlo je tudi na milijone živali, ogromne površine ozemlja pa so opustošene.

image
Požari na območju gore Gospers severozahodno od Sydneyja so goreli skoraj tri mesece. FOTO: Australian Department Of Defence via Reuters


Med drugim je bil Morrison deležen ostrih kritik, ker je sredi krize odšel na dopust na Havaje. Še bolj pa so ga kritizirali zaradi številnih spodrsljajev in zavajajočih izjav glede ukrepov, ki naj bi jih delala vlada. Med drugim je vztrajal, da imajo lokalne oblasti na voljo dovolj virov za zaustavitev požarov. Izmučeni prostovoljni gasilci pa da z veseljem gasijo.

Prav tako je kot odločen zagovornik fosilnih goriv večkrat ponovil, da Avstralija dela več kot dovolj za zmanjšanje toplogrednih plinov in prispeva svoj delež v boju proti podnebnim spremembam.

image
Umrlo je na milijone živali, ogromne površine ozemlja pa so opustošene. FOTO: Tracey Nearmy/Reuters


To je spodbudilo več množičnih protestov. Ko se je zavedel problema, je nato na pomoč v boj z ognjenimi zublji le poslal okrepitve, tudi vojsko, napovedal milijarde dolarjev pomoči in nakazal okrepitev prizadevanj za znižanje toplogrednih izpustov ter priznal, da so podnebne spremembe »očitno vplivale na daljša, bolj vroča in sušna poletja«.