Teheran/New Delhi/Dunaj - Svet guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) na Dunaju obravnava poročilo o iranskem jedrskem programu.
Generalni direktor IAEA Mohamed El Baradej je dejal, da bi lahko dogovor dosegli v nekaj dneh in dejavnosti Varnostnega sveta ZN ne bi bile potrebne. El Baradejev optimizem naj bi bil sicer po besedah neimenovanega diplomata povezan z zaupnim ruskim predlogom, naj se Iranu dovoli bogatiti manjše količine urana na lastnem ozemlju.
Rusija naj bi namreč predlagala, da se Iranu dopusti bogatiti uran v manjših količinah, obseg dovoljenega bogatenja pa naj bi določila IAEA, da bi s tem minimalizirali možnosti za zlorabo tega jedrskega materiala. O tem načrtu naj bi sicer v torek v Washingtonu z ameriškimi oblastmi razpravljal ruski zunanji minister Sergej Lavrov.
ZDA naj bi po pričakovanjih odločno nasprotovale takšnemu načrtu iz strahu, da bi ga Iran lahko zlorabil za izdelavo jedrskega orožja. Ruski predlog je sicer povzročil manjši razkol v doslej relativno poenoteni fronti proti bogatenju urana v Iranu. Nemčija takoprevidno podpira predlog, medtem ko sta Francija in Velika Britanija na strani ZDA.
Ahmadinedžad: Iran ne bo popustil političnim pritiskom
Iran se ne bo pustil odvrniti od svojih jedrskih načrtov in ne bo popustil političnim pritiskom, je danes ponovno zatrdil iranski predsednik Mahmud Ahmadinedžad. "Politično razgrajanje Zahoda ne bo imelo niti najmanjšega vpliva na našo odločitev," je dejal konservativni politik le nekaj ur pred začetkom zasedanja guvernerjev IAEA.
Mnenja svetovnih velesil o iranskem programu se razlikujejo
Ameriški veleposlanik pri ZN John Bolton je v nedeljo odkrito zagrozil islamski republiki. Kot je dejal, bodo ZDA izkoristile vsa razpoložljiva sredstva, da bi preprečile morebitne grožnje s strani iranskega jedrskega programa. "Če se bo Teheran mednarodno osamil, se bo moral sprijazniti z občutnimi in bolečimi posledicami," je dejal.
Indijski premier Manmohan Singh je medtem ocenil, da bi pri reševanju vprašanja iranskega jedrskega programa morali dati več časa diplomaciji. "Konfrontacija ni v interesu Indije ali naše regije," je dejal. Ni pa povedal, kako bo Indija glasovala v Svetu guvernerjev IAEA, katerega članica je.
Rusija in Kitajska, stalni članici Varnostnega sveta z možnostjo veta, sta doslej nasprotovali vsiljevanju sankcij Iranu. Kitajski zunanji minister Li Zhaoxing še vedno upa, da se bodo pogajanja z med Iranom in EU ter Rusijo nadaljevala.
Neimenovani ruski diplomatski vir, ki je blizu rusko-iranskim pogajanjem o rešitvi spora s prenosom procesov plemenitenja iranskega urana na rusko ozemlje, je medtem opozoril pred posredovanjem iranskega vprašanja VS ZN. "Obstaja vrsta scenarijev za razvoj položaja," je dejal. "Najmanj dobrodošel bi bil nagel prenos iranskega dosjeja v VS ZN. Takšen korak bi imel za posledico umik Irana iz pogajalskega procesa, IAEA pa bi izgubila možnost nadzora nad njegovimi jedrskimi aktivnostmi," je še pojasnil.
Vršilec dolžnosti izraelskega premiera Ehud Olmert je danes pozval svet k zaustavitvi iranskega jedrskega vprašanja. "Iran predstavlja resno grožnjo sodobnemu svetu. Treba mu je preprečiti, da bi pridobil jedrsko orožje," je dejal 60-letni politik v nagovoru preko videokonferenčne zveze pred predstavniki judovske organizacije AIPAC v Washingtonu.