"Dragi Dmitrij, piše Ti osebno Barack"

Ruski predsednik Dmitrij Medvedjev je potrdil, da je pred tremi tedni prejel osebno pismo ameriškega predsednika Baracka Obame in zanikal, da bi se ZDA v zameno za rusko pomoč v Iranu odrekle protiraketnemu ščitu.

Objavljeno
03. marec 2009 21.32
Dmitrij Medvedjev obisk v Španiji
Polona Frelih
Polona Frelih
Moskva - Moda osebnih pisem se je, kot kaže, uveljavila tudi na področju rusko-ameriških odnosov, saj je ruski predsednik Dmitrij Medvedjev med obiskom v Španiji potrdil, da je pred tremi tedni prejel osebno pismo ameriškega predsednika Baracka Obame. O pismu, ki ga je Medvedjevu v Kremlju osebno vročil visoki uradnik ameriškega veleposlaništva v Moskvi, je v torkovi izdaji prvi poročal New York Times. Ob sklicevanju na neimenovane ameriške predstavnike so zapisali, da se je Obama v zameno za rusko pomoč pri spametovanju jedrskega Irana pripravljen odreči načrtom za protirketni ščit v Evropi.

Medvedjev je izrazil pripravljenost na sodelovanje pri ustavitvi iranskega jedrskega programa, a hkrati zanikal, da mu je Obama v zameno ponudil umik načrtov za postavitev protiraketnega ščita v Evropi. Ne glede na to je Moskva po njegovih besedah prijetno presenečena nad pozitivnimi signali iz Bele hiše. Že pred tem je Medvedjev v intervjuju za španske medije izrazil upanje, da bo imelo novo ameriško vodstvo do vprašanja protiraketnega ščita prožnejše stališče, kakor ga je imela prejšnja ameriška administracija.

Kot je znano, je Rusija v odgovor na protiraketni ščit grozila z namestitvijo raket iskander v ruski eksklavi Kaliningrad. Pomenljivo je, da je ruski obrambni minister Anatolij Serdjukov ob razkritju informacije o dopisovanju ameriškega in ruskega predsednika vnovič hitel pojasnjevati, da se je Rusija tem načrtom pripravljena odpovedati, če bodo ZDA opustile protiraketni ščit.

Nekaj podrobnosti o predsedniški korespondenci je včeraj razkrila tiskovna predstavnica Medvedjeva Natalija Timakova. Povedala je, da je bilo skrivnostno Obamovo pismo pravzaprav odgovor na sporočilo, ki ga je v dneh po inavguraciji novemu ameriškemu predsedniku poslal Medvedjev. »Tokratno pismo vsebuje samo opis položaja, v katerem sta državi, ne vsebuje pa nobenih konkretnih predlogov za prihodnje zavezujoče odločitve,« je še dodala.

Prvo pomembno ameriško-rusko srečanje bo že v petek, ko se bosta v Ženevi sestala ameriška državna sekretarka Hillary Clinton in vodja ruske diplomacije Sergej Lavrov. Po zadnjih napovedih bo to predvsem spoznavno srečanje, na katerem še ne bodo obravnavali najnovejše ameriške ponudbe. Bo pa ta tema zagotovo prevladovala na prvem srečanju med Medvedjevom in Obamo. Srečala se bosta ob robu londonskega zasedanja G20, ki bo 2. aprila. Po informacijah iz Kremlja naj bi predsednika v Londonu razglasila tudi datum prvega obiska ameriškega predsednika v Rusiji.

Rusija krepi odnose s Teheranom

Na obisku v Iranu je bil včeraj ruski minister za energetiko Sergej Šmatko, ki se je tam srečal z iranskim ministrom za nafto Golamom Hoseinom Nozarijem. Na sestanku sta razpravljala o možnostih sodelovanja med državama na področju črpanja nafte in zemeljskega plina. Rusija je Iranu ponudila, da del svojih naftnih zalog začne prodajati na sanktpeterburški blagovni borzi. Iz Irana so že sporočili, da bodo predlog z zanimanjem proučili. V Iranu so sicer prejšnjo sredo poskusno zagnali jedrsko elektrarno Bušer, ki jo je pomagala graditi prav Rusija. Prav ta elektrarna je za Tel Aviv in Washington največji trn v peti, saj trdijo, da je le krinka za razvoj lastnega jedrskega orožja. V Teheranu to zanikajo, da za ameriško-izraelske obtožbe ni nobenih dokazov, pa so že večkrat poudarili tudi v Moskvi.

(Iz sredinega tiskanega Dela)