Izid glasovanja je bil pričakovan, saj ima Enotna Rusija, ki jo vodi ruski premier Vladimir Putin, v spodnjem domu parlamenta večino. Poslanci so predlog, ki predvideva tudi podaljšanje mandata poslancev s štirih na pet let, sprejeli s 388 glasovi proti 58.
Po potrditvi v dumi bo o predlogu zakona v petih dneh moral glasovati še zgornji dom parlamenta, z dvotretjinsko večino pa ga bodo morale podpreti tudi skupščine 83 ruskih republik in regij.
Napovedi o podaljšanju predsedniškega mandata so okrepile domneve, da se pripravlja vrnitev premiera Putina na položaj predsednika, potem ko se mu je moral letos odpovedati, ker ustava določa, da ga je moč opravljati največ dva zaporedna mandata.
Putin, ki podpira podaljšanje predsedniškega mandata, je te dni poudaril, da je predlog "povezan z ustavnimi spremembami" in da "nima nobene osebne dimenzije". Po njegovi oceni je tudi še "prezgodaj govoriti o tem, kdo in kdaj bi lahko kandidiral za prihodnji mandat".
Podaljšanje mandata bo sicer veljalo za prihodnjega predsednika. Če bi Putin na volitvah leta 2012 kandidiral, bi to zanj pomenilo možnost, da se na položaj ruskega predsednika povzpne za kar 12 let.