Dve minuti molka za žrtve eksplozij

V Veliki Britaniji so se spomnili žrtev terorističnega napada sedmega junija lani. Iz strahu pred novimi napadi pa so močno okrepili varnostne ukrepe.

Objavljeno
07. julij 2006 19.18
Poškodovani potniki prihajajo iz podzemne postaje Edgware Road
London/Islamabad - S položitvijo cvetja na krajih v Londonu, kjer je pred natanko letom dni prišlo do terorističnih napadov, so se danes začele spominske slovesnosti. Hkrati s položitvijo cvetja so tudi že potekale spominske maše, opoldan pa so se napadov, ki so terjali 52 življenj, spomnili z dvema minutama molka. Iz strahu pred novimi napadi so močno okrepili varnostne ukrepe.

Londonski župan Ken Livingstone je v sporočilu ob današnji obletnici dejal, da so bili ti teroristični napadi najhujši preizkus za mesto po drugi svetovni vojni. Dodal je še, da bi moralo biti mesto ponosno na to, kako se je spopadlo s tragedijo.

Prireditve ob obletnici so zasenčile nove grožnje, za katere se je izvedelo iz v četrtek objavljenega videoposnetka. Na posnetku namreč eden od napadalcev, ki se je razstrelil pred letom dni Shehzad Tanweer, grozi z "več in hujšimi" napadi, če Velika Britanija ne bo umaknila svojih sil iz Iraka in Afganistana. Vodja londonske policije Ian Blair je tako danes posvaril, da je London teroristično še vedno zelo ogrožen. "Grožnja se je očitno povečala. In grožnja, da bi napade izvedli, je zelo resnična," je dejal Blair.

Medtem je pakistanski minister za informiranje Mohamed Ali Durani danes sporočil, da ni nobenih dokazov o povezavi med Pakistanom in lanskoletnimi londonskimi napadi. Zanikal je, da bi Pakistan pomagal napadalcem, med katerimi so bili trije pakistanskega porekla. "Ni nobenih dokazov, da bi se katerikoli napadalec usposabljal v Pakistanu ali prejemal kakršnokoli podporo pakistanskih skrajnežev," je dejal Durani.

Napad v Londonu, ki je pretresel Otok in svet, je časovno sovpadel s prvim dnem zasedanja skupine najrazvitejših držav G8 v Gleneaglesu na Škotskem in s proglasitvijo Londona za olimpijsko mesto 2012. Tragedija se je zgodila v času jutranjih konic, ko se na delo v London s podzemsko železnico in z avtobusi vozi kakih 400.000 ljudi. Poleg 52 mrtvih je bilo v napadu še več sto ranjenih.

Londonski župan Ken Livingstone, ki je bil med lanskim napadom v Singapurju na razglasitvi Londona za olimpijsko mesto, je tedaj teroristom sporočil: “Hočem govoriti z vami neposredno, z vami, ki ste prišli pobijat v London. Vem, da se osebno ne bojite smrti in da se ne bojite dajati svojih življenj v zameno za smrt drugih. In vem, da ste prav zato tako nevarni.”