Ekspresni EU goljufi

V tem tednu odkriti primer domnevne goljufije, vsekakor pa kaznivega dejanja, pri katerem se je neko podjetje PS-MOBIL spomnilo, kako bi lahko kar s preprostim »evropskim« dopisom praznilo žepe ljudi, je očitno spet novi primer slabe inovativnosti.

Objavljeno
09. julij 2009 21.54
Silva Čeh
Silva Čeh
V tem tednu odkriti primer domnevne goljufije, vsekakor pa kaznivega dejanja, pri katerem se je neko podjetje PS-MOBIL spomnilo, kako bi lahko kar s preprostim »evropskim« dopisom praznilo žepe ljudi, je očitno spet novi primer slabe inovativnosti, ki pa gotovo računa na veliko naivnost ljudi. Ljudem, praviloma malim podjetnikom, so v tem dopisu obljubljali nepovratna evropska sredstva za plačilo borih 700 evrov. Tisti, ki bi z vplačilom pohitel, bi si prej zagotovil potrdilo za pridobitev nepovratnih bruseljskih evrskih tisočakov. V kriznih časih je seveda lahko vsaka bližnjica do denarja, za povrh nepovratnega evropskega, mamljiva. A tudi neverjetna. Kljub temu pa ministrstva in organi pregona opozarjajo: Ljudje, zaboga, ne nasedajte goljufom.

Bojazen, da bi se tovrstni naivneži vendarle našli, pač obstaja. Toda če bi bile zadeve glede pridobivanja evropskih sredstev tako preproste, potem bi verjetno ne spremljali agonije Mure, našega 84 let starega največjega tekstilnega podjetja. Zdajšnji ali pa že kateri prejšnji direktor bi se pač odločil in vplačal tistih nekaj sto ali tisoč evrov, samo da bi dobil sorazmerni evropski znesek hitro in brez komplikacij. A tega junaka, razumljivo, v Muri ni bilo, saj naj bi bilo vendarle jasno, da se je za evropska sredstva mogoče potegovati le na razpisih, in to s prepričljivimi projekti. A tudi teh, če smo za hip še v Muri, ki bi kreirali Muro prihodnosti, očitno ni bilo. Mura pač očitno ni kranjska Sava, ki velja za prototip podjetja, ki uspešno črpa evropska sredstva.

 

A pustimo ob strani vsebinske probleme črpanja evropskih sredstev pri nas, čeprav verjetno drži, da je bil s spornim dopisom prizadet tudi institut evropskih sredstev. Njihovo dobro ime, na kar opozarja podjetje RR&CO., ki je bilo v tej potegavščini tudi zlorabljeno, saj ga je PS-MOBIL v ponudbi tudi navajal. Zato so primer tudi nemudoma prijavili policiji in tržnemu inšpektoratu.

 

Ta teden aktualni domači evropski goljufi so se torej spomnili preprostega trika in napisali dopis ter na hitro oblikovali celo spletno stran in tako zapeljevali ljudi, zlasti male s. p. in druga, predvsem mala podjetja: Če boste hitro vplačali 700 evrov, boste za to bogato nagrajeni, saj se lahko nadejate od 3000 pa vse do skoraj 30.000 evrov nepovratnih evropskih sredstev. Po podatkih policijske uprave v Ljubljani do včeraj niso zasledili obvestila, da bi kakšen naivnež takšno neverjetno položnico tudi že vplačal, po drugih podatkih pa se je to menda že zgodilo.

 

Takoj ko se je ponudba nekega podjetja PS-MOBIL, ki za povrh menda celo obstaja, razširila, so se praviloma zmedeni in začudeni ljudje in institucije nemudoma odzvali. Nekateri so morda res verjeli, da se jim je v težavah, v kakršnih so, pokazala rešitev. Toda tako naivni so lahko samo tisti, ki se doslej niso dovolj seznanili s precej zahtevnim (ali celo preveč kompliciranim) sistemom pridobivanja sredstev iz evropskih skladov. Ali preprosto: Kdaj pa je bilo v Bruslju kaj zares zastonj?

 

Na policiji in tudi na tržnem inšpektoratu o tem, da je to poskus kaznivega dejanja, ne dvomijo. Opozarjajo na to, da je dopis narejen po principu nigerijskih pisem, ki so se tokrat prelevila v nekakšne poceni evropske dopise, ki obljubljajo ekspresne pošiljke evropskih nepovratnih sredstev. A tega v resnici ni, v resnici je le naivnost, na račun katere lahko v tem primeru služijo le nekakšni ekspresni »EU« goljufi.

 

Iz petkove tiskane izdaje Dela