Ekvador: Britanski vdor na veleposlaništvo bi bil diplomatski samomor

Velika Britanija si bo prizadevala za diplomatsko rešitev v primeru Juliana Assangea, a varnega prehoda ne bo omogočila.

Objavljeno
21. avgust 2012 08.20
Posodobljeno
21. avgust 2012 09.45
Mo. Z., Delo.si
Mo. Z., Delo.si

London - Z naslova Downing Street je prišla informacija, da si bo Velika Britanija v primeru Juliana Assangea prizadevala za diplomatsko rešitev z Ekvadorjem, a ustanovitelju Wikileaksa ne bo omogočila varnega prehoda. Da so pripravljeni na pogajanja, je včeraj zatrdil tudi ekvadorski predsednik Rafael Correa, a hkrati opozoril, da bi bil poskus vdora Velike Britanije v poslopje ekvadorskega veleposlaništva v Londonu njen »diplomatski samomor«. To bi po trditvah Evadorja namreč pomenilo, da lahko ljudje vstopijo v diplomatske prostore po vsem svetu, nihče pa jim ne bi mogel ničesar.

Britanski »ne« varnemu prehodu

»Upamo, da bomo dosegli diplomatsko rešitev in delamo vse, da to dosežemo,« je po pisanju Guardiana sporočil tiskovni predstavnik britanske vlade. »Assangeu pa ne bomo omogočili varnega prehoda. Naša zakonodaja nam veleva, da ga moramo izročiti Švedski.«

Ustanovitelja Wikileaksa hoče Švedska zaslišati v zvezi z domnevnim posilstvom in spolnim napadom. Assange sicer trdi, da so obtožbe švedskih oblasti le pretveza, za katero stojijo Združene države, ki ga hočejo prijeti zaradi dejavnosti Wikileaksa. Podobno meni tudi Ekvador, ki je Assangeu - po dveh mesecih premišljevanja - prejšnji teden odobril politični azil. Assange je namreč na Otoku izkoristil vse pravne možnosti - ostaja mu le še evropsko sodišče za človekove pravice - in se zato zatekel na ekvadorsko veleposlaništvo v Londonu.

Kako bo stopil iz poslopja veleposlaništva, ni jasno, saj je stavba obkrožena z britanskimi policisti, ki ga bodo aretirali takoj, ko se prikaže.

Medtem se je ameriško zunanje ministrstvo odzvalo na Assangeeve nedeljske izjave in zatrdilo, da njegov primer nikakor ni povezan z ZDA ali z objavo diplomatskih depeš.