Elegija Dolge reke

Znanstveniki trdijo, da je bila reka Yangtze pred nekaj tisoč leti podobna Amazonki: v njej so živeli krokodili, jesetri in orjaški močeradi, po njenih obrežjih so lomastili sloni. Zdaj Dolga reka umira.

Objavljeno
25. april 2007 08.00
Dve tretjini rek na območju se je že posušilo
Peking – Yangtze umira. Še več, ubija jo človekova roka, torej onesnaženje, ki je na nekaterih odsekih Dolge reke že preraslo v nepopravljivo katastrofo oziroma takšno, ki je ni več mogoče omejiti. To je sporočil Inštitut za geografijo in limnologijo v Nanjingu, ki sodi h Kitajski akademiji znanosti. Ko je njegovo črno poročilo objavil časopis China Daily, ki izhaja v angleščini, je bilo kmalu umaknjeno, saj se je očitno dotaknilo preveč resne teme širšega gospodarskega in družbenega pomena.

Več kakor 600 kilometrov reke, ki je dolga 6200 kilometrov, je v kritičnem stanju, skoraj tretjina njenih glavnih pritokov pa je nevarno onesnaženih. Če upoštevamo, da Yangtze zagotavlja približno 35 odstotkov pitne vode za prebivalstvo, je bilo opozorilo nanjinškega inštituta bolj podobno klicu v sili.

Ulov rib zmanjšal

Ulov rib in drugih vodnih živali iz reke se je v zadnjega pol stoletja s 387.000 ton v petdesetih letih prejšnjega stoletja zmanjšal na 90.000 ton v devetdesetih letih. Številne živalske in rastlinske vrste so zlasti zaradi neusmiljenega onesnaževanja izginile.

Med najbolj žalostnimi žrtvami je tako imenovana boginja Yangtzeja, beli rečni delfin (v kitajščini baiji). Skoraj slepi sladkovodni sesalec je začel izginjati že na začetku gospodarskega vzpona Kitajske. V začetku devetdesetih let so domnevali, da je v Dolgi reki (to je kitajsko ime za Yangtze) le še 200 primerkov te živali. Znanstveniki so leta 1997 ugotovili, da je preživelo samo še 17 belih delfinov. Novembra lani se je ekspedicija, ki se je lotila iskanja »boginje« in so jo sestavljali Kitajci, Japonci, Švicarji in Američani, vrnila obupana. Našla ni niti ene.

Več preberite v tiskani izdaji Dela