Erdogan v Egiptu o Palestini in Siriji

V egiptovski prestolnici je turški premier začel turnejo po arabskih državah severa Afrike.

Objavljeno
13. september 2011 20.32
Posodobljeno
13. september 2011 20.38
Meyas al Mansour, zunanja politika
Meyas al Mansour, zunanja politika
Kairo – Turški premier Recep Tayyip Erdogan je v ponedeljek zvečer pripotoval v Kairo. V egiptovski prestolnici je začel turnejo po arabskih državah na severu Afrike, kjer je bila z revolucijo strmoglavljena stara oblast. Na letališču ga je poleg egiptovskega premiera Esama Šarafa pričakala večtisočglava navdušena množica. Po toplem sprejemu se je Erdogan včeraj lotil političnih nalog. Med drugim je nagovoril predstavnike arabskih držav, udeležence srečanja Arabske lige, ki v teh dneh poteka prav v Kairu.

Pred srečanjem z arabskimi veljaki je Erdogan najprej spregovoril o težavah turške sosede Sirije. V intervjuju za egiptovski časnik Al Šaruk je izrazil bojazen, da utegne v Siriji izbruhniti državljanska vojna med večinskimi suniti in šiitskimi alaviti, h katerim sodi tudi predsednik Bašar al Asad. Podobno zaskrbljenost je v uvodnem govoru na srečanju Arabske lige izrazil katarski premier Hamad al Tani, ki je sirsko oblast pozval, naj odloži orožje in poseže po modrosti in dialogu. Erdogan je še dejal, da se Turčija pogovarja s sirskim zaveznikom Iranom o tem, kako končati nemire, ki so po podatkih OZN zahtevali že več kot 2600 življenj. V ta namen je že napovedal obisk v Teheranu, kamor se bo najprej odpravil turški zunanji minister Ahmet Davutoglu.

Glavna tema prvega dne Erdoganove turneje in srečanja Arabske lige pa je bila Palestina. Katarski premier Tani je najprej pohvalil vse v mednarodni skupnosti, ki so podprli palestinsko zahtevo po državnosti, in jih nato pozval, naj Palestince podprejo tudi prihodnji teden, ko bodo svojo prošnjo predstavili v OZN. Erdogan je pozneje dejal, da priznanje palestinske države za mednarodno skupnost ni izbira, ampak dolžnost. Priznanje si sicer še vedno prizadeva preprečiti predsednik ZDA Barack Obama, ki bi rad palestinsko in izraelsko stran spet spravil za pogajalsko mizo. V pogovoru z nemškim zunanjim ministrom Guidom Westerwellejem je podobno mnenje izrazil izraelski premier Benjamin Netanjahu. Dejal je, da bo mir med sprtima stranema mogoče doseči le z neposrednimi pogovori in ne z enostranskimi potezami. A palestinski predsednik Mahmud Abas poudarja, da se Palestinci ne nameravajo pogajati z Izraelom, dokler ta vztraja pri gradnji naselij na palestinski zemlji.

Westerwelle in Netanjahu sta se dotaknila tudi izraelsko-turškega odnosa, ki se je v zadnjem letu močno poslabšal. Ker noče še bolj skaliti že tako načetega odnosa, je Recep Tayyip Erdogan odpovedal načrtovano pot iz Egipta v Gazo, čez mejo, ki jo je Izrael obdal z ograjo. Pač pa je izrazil željo, da bi to pot opravil v bližnji prihodnosti. Pred tem pa si bo Turčija prizadevala pomagati Egiptu pri tranziciji in vzpostavitvi nove oblasti. Poleg perečih problemov na Bližnjem vzhodu, kjer igra pomembno vlogo, se Ankara spopada tudi z domačimi problemi. Turški notranji minister Idris Naim Sahin je napovedal, da utegne turška vojska kmalu sprožiti kopensko operacijo na severu Iraka, kjer jim povzročajo težave napadi kurdskih upornikov. A Erdogan je trenutno daleč od turških težav. Da bi še bolj uveljavil vlogo mediatorja v arabskem svetu, bo danes obiskal Tunizijo, jutri pa se odpravlja na pogovore v Libijo.