Rim - Na Lampeduso, italijanski otok v bližini Sicilije, ki se sooča z velikim valom ilegalnih prebežnikov, je v četrtek prispela posebna skupina Evropske unije za hitro ukrepanje na zunanjih mejah povezave. Skupina bo italijanskim oblastem pomagala pri reševanju problema zaradi naraščajočega števila nezakonitih priseljencev, ki iz Afrike iščejo pot v boljše življenje v Evropi preko Sredozemskega morja.
Za pomoč Italiji pri soočanju z navalom priseljencev je minuli teden zaprosil italijanski notranji minister Giuliano Amato. "Na Lampedusi in na celotnem italijanskem ozemlju so že presežene zmogljivosti struktur za sprejemanje beguncev. Nahajamo se v položaju, ko je izredno težko biti sposoben jamčiti potrebno pomoč tem ljudem ter izvajati postopke identifikacije in vračanja," je pojasnil.
Na sredozemski otok so tako v četrtek prispeli trije izvedenci agencije EU za zunanje meje, poroča EUobserver. Posebne skupine za hitro ukrepanje, sestavljene iz nacionalnih izvedencev oziroma pripadnikov mejnih straž delujejo v koordinaciji z gostiteljico in pod okriljem agencije EU za upravljanje zunanjih meja Frontex, ki ima sedež v Varšavi.
"Italija in EU sta moralno zavezani k rešitvi nehumanega fenomena" ilegalnih migracij, je za La Repubblico dejal Amato.
Amato je opozoril, da se je število prebežnikov, ki so pristali na obali južne Italije, med letoma 2004 in 2005, skoraj podvojilo, in sicer s 13.000 na 23.000. V letošnjih prvih sedmih mesecih so jih v Italiji prestregli že 11.000.
Države EU, predvsem Španija, Italija, Malta in Ciper, se soočajo z velikim pritiskom priseljencev, z njimi pa so povezane številne tragične usode. Po lanski begunski krizi v dveh španskih enklavah v Maroku, Ceuti in Melilli, se v zadnjih mesecih pritisk beguncev iz Afrike na tem območju stopnjuje predvsem na Kanarske otoke, na Malto in Italijo.
Priseljencem v Italiji državljanstvo po petih letih
Italijanska vlada je danes sprejela nov predlog zakona o priseljencih, ki bo zakonitim imigrantom po petih letih bivanja v državi omogočil pridobitev državljanstva. Ocenjujejo, da bo na ta način državljanstvo z vsemi pripadajočimi pravicami dobil slab milijon v Italiji živečih tujcev. Predlog zakona mora potrditi še parlament.
Zahtevano obdobje zakonitega bivanja v Italiji pred pridobitvijo državljanstva in s tem tudi volilne pravice bo z novim zakonom zmanjšano z deset na pet let, otroci zakonitih priseljencev pa bodo državljanstvo pridobili avtomatično, je še odločila italijanska vlada.
Minister za socialno solidarnost Paolo Ferrero je odločitev vlade pozdravil kot pozitiven ukrep v boju proti diskriminaciji, opozicijska stranka Severna liga pa je levosredinsko vlado premiera Romana Prodija obtožila, da skuša z novim zakonom pridobiti volilne glasove