EU pripravljena pomagati v slovensko - hrvaškem dialogu

Evropski komisar za širitev Olli Rehn in hrvaški premier Ivo Sanader sta v Zagrebu govorila predvsem o pristopnih pogajanjih Hrvaške k EU,  neizbežna tema pogovorov pa so bili tudi slovensko-hrvaški odnosi.

Objavljeno
22. januar 2009 12.18
Ma.J./An. D.
Ma.J./An. D.
Bruselj/Zagreb - Hrvaški Večernji list na svoji spletni strani piše, da se je evropski komisar za širitev Olli Rehn včeraj v Zagrebu srečal s predsednikom hrvaške vlade Ivom Sanaderjem. Rehn in Sanader sta govorila predvsem o pristopnih pogajanjih Hrvaške k Evropski uniji, neizbežna tema pogovorov pa so bili tudi slovensko-hrvaški donosi.

Po srečanju s hrvaškimi oblastmi je Rehn pohvalil Hrvaško "za vidna prizadevanja in dober napredek pri doseganju cilja - pristopa k EU". "Obenem želim spodbuditi Hrvaško, da nadaljuje s pripravami na pristop k EU s polno hitrostjo in zelo odločno," je še dodal Rehn in pristavil, da lahko Hrvaška računa na popolno podporo Evropske komisije.

V zvezi z odnosi med Slovenijo in Hrvaško časnik piše, da sta Rehn in Sanader prišla do zaključka, da je treba bilateralne odnose reševati v evropskem duhu in v želji po dobrih sosedskih odnosih. Ob tem pa je komisar ponovil, da je Evropska komisija pripravljena pomagati pri reševanju vprašanja meje med Slovenijo in Hrvaško.

 

"Če obe državi presodita, da je lahko oblika evropske pomoči koristna, je Evropska komisija pripravljena preučiti to možnost," je dejal Rehn.

 

Iz urada hrvaškega premiera Iva Sanaderja pa so sporočili, da je premier na srečanju poudaril odločenost Zagreba, da nadaljuje s pripravami na članstvo v uniji in pristopna pogajanja konča do konca tega leta.

 

Rehn je v sredo v Zagreb odpotoval naravnost iz Ljubljane, kjer se je sestal s predsednikom vlade Borutom Pahorjem, zunanjim ministrom Samuelom Žbogarjem in predsednikom države Danilom Türkom.

 

Rehn je tokrat na srečanju v Ljubljani in Zagrebu prvič jasno nakazal, da je Evropska komisija pripravljena spodbujati dialog med Slovenijo in Hrvaško pri reševanju vprašanja meje, medtem ko je pred tem vztrajno ponavljal, da je to dvostransko vprašanje, ki ga morata državi rešiti sami.


Sanader: Slovenska blokada ne more trajati večno


Na srečanju z evropskim komisarjem za širitev Ollijem Rehnom sva ugotovila, da stanje s slovensko blokado hrvaških pogajanj ne more biti trajno, je na današnji seji vlade dejal hrvaški premier Ivo Sanader. Napovedal je, da bo jutri poslal vabilo slovenskemu kolegu Borutu Pahorju za ogled tekme v okviru svetovnega rokometnega prvenstva.

"Pozdravljam pobudo Evropske komisije, ki je dobrodošla, da bi se napredovalo z zamrznjenega položaja in blokiranih hrvaških pogajanj", je povedal Sanader na začetku današnje seje vlade. Spomnil je, da je Slovenija v EU vstopila z istimi neurejenimi vprašanji meje. "Če je vstopila Slovenija, potem lahko tudi Hrvaška. Načela veljajo za vse enako in ne moremo sprejeti dvojnih meril", je zatrdil.

Sanader je potrdil, da bo povabil Pahorja na tekmo hrvaške reprezentance prihodnji teden v Zagrebu, kjer bo potekal drugi krog svetovnega rokometnega prvenstva. Obenem je "svečano obljubil", da se med tekmo ne bosta pogovarjala o odnosih med državama, sicer pa "bosta to lahko storila pred in po tekmi". Izrazil je prepričanje, da bodo Slovenci "navijali, da bo Hrvaška svetovni prvak".

Sicer pa Sanader pričakuje tudi pogovore s Slovenijo in evropskimi partnerji glede rešitve stanja, ki ga je povzročila slovenska blokada pristopnih pogajanj Hrvaške z EU. Vnovič je dejal, da Hrvaška ne more sprejeti izsiljevanja sosede, ter poudaril, da si Hrvaška ne želi prejudicirati meje s Slovenijo, temveč urediti spor v duhu evropskih in svetovnih standardov.

Glede na dejstvo, da vprašanja meje nismo 19 let uspeli urediti v dvostranskih pogajanjih, bi se bilo dobro obrniti na nekatero izmed mednarodnih institucij. Ta bi našla pravno rešitev na temelju argumentov, ki bi jih sprejeli obe državi, je izpostavil Sanader. "Hrvaška bo vstopila v EU, ne bo pa za to sosednim državam plačala s svojim ozemljem," je znova zatrdil.

OZP preložil razpravo o ratifikaciji vstopa Hrvaške v Nato

 

Parlamentarni odbor za zunanjo politiko je do ponedeljka preložil razpravo o ratifikaciji pristopnega protokola Hrvaške v Nato. Poslanci so sprejeli pobudo premiera Boruta Pahorja, da se pred odločitvijo podrobneje seznanijo z vso dokumentacijo, ki je na voljo.

 

Poslanci so sicer sprva zavrnili predlog SLS o preložitvi te odločitve na kasnejši čas, kasneje pa so vendarle podprli proceduralni predlog iste poslanske skupine, da se poslanci - tako v odboru kot v celotnem DZ - seznanijo z vso dokumentacijo, ki jo je Hrvaška predložila ob vključevanju v Severnoatlantsko zavezništvo. Zunanji minister Samuel Žbogar je poslance sicer opozoril, da gre večinoma za tajne dokumente zveze Nata, kar bo potrebno spoštovati.

 

Za Janeza Janšo ratifikacija ni sporna


Predsednik največje opozicijske stranke SDS Janez Janša v pristopni dokumentaciji Hrvaške za članstvo v Natu ne vidi nič spornega, zaradi česar Slovenija ne bi ratificirala protokola za vstop sosednje države v Nato. Podprl pa je zahtevo OZP, da se poslanci pred odločanjem o tem prepričajo tudi sami.

 


Jelinčič tudi o referendumu

Vodja poslanske skupine Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič je po seji odbora Državnega zbora za zunanjo politiko napovedal, da bo v primeru, če bi poslanci podprli vstop Hrvaške v zvezo Nato, poslanska skupina SNS zahtevala referendum. Izrazil pa je bojazen, da bo državni zbor našel milijon razlogov, da se referenduma ne dovoli.