EU za sankcije proti Severni Koreji

Predsednik Evropske komisije Barroso je pozdravil sprejetje resolucije o sankcijah proti Severni Koreji, saj meni, da so jedrske dejavnosti te države nevarne za ves svet.

Objavljeno
15. oktober 2006 16.29
Barroso verjame v dogovor o proračunu
Washington/Seul/Tokio/Peking - Odzivi na resolucijo o sankcijah proti Severni Koreji, ki jo je v soboto soglasno sprejel Varnostni svet ZN, se vrstijo.

"Gangstrsko je, da je VS ZN danes sprejel prisilno resolucijo, istočasno pa zanemaril jedrsko grožnjo in pritisk ZDA," je po sprejetju resolucije izjavil predstavnik Pjongjanga pri ZN Pak Gil Yon, nato pa protestno zapustil zasedanje VS ZN.

Japonska, ki si je v VS ZN sicer prizadevala za sprejetje še ostrejših sankcij proti Severni Koreji, je resolucijo označila kot "velik korak naprej", japonski premier Šinzo Abe pa je v Tokiu napovedal, da bodo proti Pjongjangu sami uvedli strožje ukrepe. Kakšni točno so načrti Tokia, zaenkrat ni znano. Japonska vlada je sicer v sredo že sprejela dvostranske sankcije proti Severni Koreji, ki med drugim vključujejo popolno prepoved vplutja v japonska pristanišča za severnokorejske ladje.

Ameriški predsednik George Bush je resolucijo o sankcijah proti Severni Koreji medtem pozdravil kot "jasno sporočilo severnokorejskemu voditelju glede njegovih oboroževalnih programov". "Ta akcija ZN, ki je bila hitra in odločna, kaže, da smo si enotni, da na Korejskem polotoku ne sme biti jedrskega orožja," je v sobotni izjavi za javnost še poudaril Bush.

Tudi Seul bo uveljavil resolucijo


Tudi Seul, ključni gospodarski partner Pjongjanga, se je v nedeljo zavezal, da bo uveljavil resolucijo VS ZN o sankcijah. Svojo severno Korejo je obenem pozval, naj prizna "odločno stališče" mednarodne skupnosti, opusti svoj oboroževalni program in se vrne k šeststranskim pogovorom. Kot je sporočilo južnokorejsko zunanje ministrstvo, resolucijo "pozdravljajo in podpirajo".

V nasprotju z ZDA, Japonsko in Južno Korejo je kitajski veleposlanik pri ZN Wang Guangya izrazil določene "zadržke" Pekinga glede resolucije, predvsem tistega dela, ki predvideva uvedbo mednarodnih inšpekcij tovora, ki potuje v ali iz Severne Koreje. "Kitajska vpletene države odločno poziva, naj glede tega zavzamejo preudarno in odgovorno stališče in naj se vzdržijo kakršnihkoli provokativnih ukrepov, ki bi lahko napetosti še zaostrili," je v New Yorku poudaril Wang.

15-članski svet je dogovor o osnutku resolucije, ki so ga pripravile Japonska in ZDA, sicer dosegel v petek. Besedilo, ki so ga v četrtek zvečer pripravili strokovnjaki, potem ko so velike sile odpravile vsa večja nesoglasja, se sklicuje na 41. člen Ustanovne listine ZN, ki predvideva gospodarske in diplomatske sankcije brez uporabe sile. To je bila tudi glavna zahteva Kitajske, tesne zaveznice Severne Koreje.

EU podpira uvedbo sankcij proti Severni Koreji

Evropska unija je pozdravila resolucijo o sankcijah proti Severni Koreji. Kot je med obiskom v Londonu za britansko televizijo BBC povedal predsednik Evropske komisije Manuel Barroso, je enotno stališče mednarodne skupnosti glede Pjongjanga dober znak, da se bo svet podobno odzval tudi v primeru Irana.

Kot je ocenil, so sankcije "resnično pomembne za verodostojnost mednarodne skupnosti, saj to, kar se dogaja v Severni Koreji, ni zelo slabo in nevarno le za regijo, ampak za ves svet". Razvoj dogodkov v Pjongjangu "odpira vprašanje širjenja jedrske tehnologije in možnosti, da Severna Koreja to tehnologijo proda terorističnim skupinam".

Na vprašanje, ali bi EU zahtevala uvedbo še ostrejših sankcij proti Severni Koreji, če se ta tudi po uvedbi v soboto sprejetih sankcij ne bo uklonila zahtevam VS ZN, je Barroso odgovoril le, da EU verjame, da "mora mednarodna skupnost ostati kolikor je le mogoče enotna".

"Zelo nas na primer veseli trdo stališče, ki ga je zavzela Kitajska," je še dejal. Kitajska, sicer zaveznica Severne Koreje, je podprla resolucijo VS ZN, vendar pa je obenem izrazila določene zadržke glede uvedbe mednarodnih inšpekcij vsega tovora, ki potuje v in iz Severne Koreje.

Pjongjang za nadaljevanje šeststranskih pogajanj


Severna Koreja želi nadaljevati šeststranske pogovore o Korejskem polotoku brez jedrskega orožja, je po pogovorih s severnokorejskim kolegom Kim Ky-kwanom danes sporočil namestnik ruskega zunanjega ministra Aleksander Aleksejev.

Vsebina resolucije

V soboto sprejeta resolucija tako obsoja nedavni jedrski poskus Severne Koreje, zahteva ukinitev vseh programov, povezanih z orožjem za množično uničevanje in balističnimi izstrelki ter poziva k uvedbi širokih gospodarskih, vojaških in finančnih sankcij. Na zahtevo Kitajske in Rusije resolucija morebitnih vojaških sankcij ne omenja ter ne uvaja splošnega embarga na prodajo kakršnegakoli orožja Pjongjangu.

Resolucija med drugim predvideva uvedbo embarga na prodajo izstrelkov, tankov, velikih artilerijskih sistemov ter bojnih ladij in letal Pjongjangu, embargo na prodajo luksuznega blaga, mednarodne inšpekcije vseh tovorov, ki prihajajo ali odhajajo iz Severne Koreje, prepoved potovanja za predstavnike Pjongjanga, ki so povezani z jedrskim in raketnim programom, kot tudi zamrznitev s tem povezanega premoženja ali finančnih virov v tujini.