Evroparlamentarci začeli popočitniško sejo

Poslanci Evropskega parlamenta so v Strasbourgu začeli septembrsko plenarno zasedanje. Na dnevnem redu je niz zunanjepolitičnih tem.

Objavljeno
04. september 2006 19.54
Utrinek iz evropskega parlamenta
Strasbourg - Poslanci Evropskega parlamenta so v Strasbourgu začeli septembrsko plenarno zasedanje. Predsednik parlamenta Josep Borrell je v uvodnem nagovoru poslance spomnil na dogodke, ki so najbolj zaznamovali letošnje parlamentarne počitnice, pri tem pa izpostavil vojno v Libanonu, številne prebežnike na španskih in italijanskih obalah ter teroristične načrte, ki jih je razkrinkala Velika Britanija.

Na julijski začetek izraelskih napadov na Libanon se je parlament odzval s sklicem konference predsednikov. Ta se je sestala julija in avgusta ter strani pozvala k takojšni ustavitvi nasilja, hkrati pa podprla namestitev mednarodnih stabilizacijskih sil na območju. Prav tako se je konferenca zavzela, da institucije in članice EU v zadevi govorijo z enim glasom, čeprav, tako Borrell, temu ni bilo tako.

V zvezi s številnimi afriškimi prebežniki, ki v zadnjih mesecih oblegajo španske in italijanske obale, je Borrell poudaril, da gre za problem, ki zadeva vso Evropo. Po njegovem mnenju gre za zelo resno situacijo, ki se iz leta v leto slabša, zato bi morala EU čim prej sprejeti učinkovito migracijsko politiko, vprašanje pa upoštevati tudi pri oblikovanju razvojne politike za afriške države.

V luči teroristične zarote, ki jo je britanska policija razkrinkala avgusta, in nedavnih bombnih napadov v več turških mestih, pa je Borrell pozval k sprejetju ustreznih ukrepov ob spoštovanju človekovih pravic in svoboščin.

Danes imajo poslanci Evropskega parlamenta na dnevnem redu med drugim razpravo o predlogu Evropske komisije za ukinitev davka ob registraciji vozil in njegovo nadomestitev s posebnimi taksami, ki bi bile vezane na onesnaževanje in porabo goriva ter razpravo o posledicah poletnih gozdnih požarov in poplav v Evropi. Ob robu plenarnega zasedanja bo pozno zvečer zasedal tudi parlamentarni odbor za zunanje zadeve, ki bo obravnaval poročilo o napredku Turčije v približevanju EU.