Bruselj - Kandidatka francoskih socialistov na predsedniških volitvah, ki bodo v Franciji aprila prihodnje leto, Segolene Royal, je danes poudarila, da se zaveda "velike odgovornosti," ki je pred njo. "Ne občutim nobene osebne zmage, le veliko odgovornost," je dejala, potem ko so jo francoski socialisti v noči na petek med tremi kandidati izbrali za svojo predsedniško kandidatko.
Royalova je poudarila, da je njen cilj na predsedniških volitvah zaustaviti občutek nazadovanja Francije. "Verjamem, da utelešamo ambicijo gospodarsko dinamične in socialno enotne Francije," je dejala po razglasitvi zmage.
Pri tem je Francoze pozvala, naj se vprašajo, kaj lahko storijo za svojo državo.
Odziv levosredinskih strank na zmago
Levosredinske stranke v Evropi so se danes s čestitkami odzvale na zmago Royalove, ki je po izvolitvi za predsedniško kandidatko francoskih socialistov korak bliže, da postane prva predsednica Francije.
"Z izbiro ženske, ki je vizionarska in odločna, so člani socialistične stranke izbrali kandidatko za prihodnost Francije in imajo na svoji strani vse prednosti za zmago na volitvah," je dejal Poul Nyrup Rasmussen, predsednik Stranke evropskih socialistov.
"Začelo se je novo poglavje v francoski politični zgodovini," je dejal Rasmussen ter poudaril, da Royalova predstavlja tako "moderne kot tradicionalne vrednote".
Odločitev francoskih socialistov za Royalovo so danes pozdravili tudi švedski socialni demokrati, ki so na septembrskih parlamentarnih volitvah po dvanajstletni vladavini izgubili oblast. "Želim ji vso srečo in upam, da bo postala prva ženska, ki se bo zavihtela na čelo Francije," je dejala sekretarka švedskih socialistov Marita Ulvskog.
"Veseli smo, da zdaj ženska predstavlja upanje in možnosti francoske levice na predsedniških volitvah v Franciji" pa je poudarila švicarska socialistična stranka.
Francija glede zastopanosti žensk v politiki zaostaja za nekaterimi evropskimi državami. V francoskem parlamentu je namreč le 14 odstotkov žensk, kar Francijo uvršča na rep v Evropski uniji, in sicer na 22. mesto. Vendar pa javnomnenjske raziskave kažejo, da je Francija pripravljena na žensko predsednico.
Royalovi je danes čestital tudi vodja nemških socialnih demokratov, Kurt Beck, ki je dejal, da je njena zmaga rezultat "predane in pogumne" kampanje. "Prepričan sem, da bo izid tega glasovanja stranko okrepil," je zapisal Beck v čestitki Royalovi.
Royalova je na primarnih volitvah v Socialistični stranki danes gladko premagala svoja bolj izkušena tekmeca, nekdanjega ministra za gospodarstvo Dominiquea Straussa-Kahna in nekdanjega premiera Laurenta Fabiusa.
53-letna Royalova je dobila nekaj več kot 60 odstotkov od približno 220.000 glasov članov stranke, kar pomeni, da drugi krog ne bo potreben. Strauss-Kahn je dobil 20,8 odstotka glasov, Fabius pa 18,5 odstotka.
Sedanji notranji minister osrednji rival socialistki
Uspeh Royalove na primarnih volitvah je velika spodbuda za njeno kampanjo pred predsedniškimi volitvami 22. aprila prihodnje leto, na katerih se bo po vsej verjetnosti pomerila s kandidatom desnice, notranjim ministrom Nicolasom Sarkozyjem.
Kandidat desnice Nicolas Sarkozy uradno še ni potrdil kandidature. Nedavne raziskave javnega mnenja so pokazale, da bi se Royalova lahko enakovredno kosala s Sarkozyjem, medtem ko njena strankarska rivala tega ne bi mogla.
Dosedanje politično delovanje Royalove
Royalova, diplomantka elitne državne upravne šole, na kateri se šolajo bodoči francoski voditelji, je v parlament vstopila leta 1988 kot Mitterrandova svetovalka, bila je okoljska ministrica in ministrica za šolstvo, prislužila pa si je tudi sloves močne zagovornice družine.
Nase je pritegnila pozornost tudi med lokalnimi volitvami leta 2004, ko je nadzor nad regijo Poitou-Charentes speljala tedanjemu premieru Jeanu-Pierru Raffarinu. Segolene Royal iz francoske socialistične stranke bo naslednje leto kandidirala za predsednico. V strankarski ostri kampanji je gladko opravila z nekdanjim finančnim ministrom Dominiquem Straussem-Kahnom in nekdanjim premierjem Laurentom Fabiusom.
53-letna Royalova, nekdanja okoljska ministrica in mati štirih otrok, upa, da bo tako postala prva francoska predsednica. “Želim poosebljati spremembo in ji dati kredibilnost ter legitimnost. Mislim, da sem danes to legitimnost prejela,” je po prejetju večine glasov - zanjo je glasovalo 60 odstotkov od 220 tisoč članov socialistične stranke - povedala Royalova. Njeno kampanjo je zaznamoval tudi spor z učitelji, ki so jezno reagirali na njene besede, da naj bi v šoli delali več ur.