V Evropski uniji sta bila pred sprejemom uredbe uvoz, izvoz in trgovanje s pasjimi in mačjimi kožuhi povsem legalna, po zakonu pa izdelkov ni bilo potrebno označiti z izvorom živali. Z novo uredbo se bo skupnost evropskih držav pridružila Združenim državam Amerike, ki so kot prva država na svetu prepovedale uvoz, izvoz in trgovino s krznom psov in mačk leta 2002, ter Avstraliji, Novi Zelandiji in Švici. Kot prva od držav članic Unije in druga na svetu je tovrstno krzno prepovedala Italija.
Kot je znano, je industrija in trgovina s pasjim in mačjim krznom, ki vsako leto zahteva kruto smrt približno dveh milijonov psov in mačk, največja na Kitajskem, Tajskem, Filipinih in v Koreji. Pri industrijskem gojenju in ubijanju mačk in psov, ki veljajo v Evropi za človekove najboljše prijatelje in hišne ljubljenčke, psi pa so nepogrešljivi tudi v reševalnih akcijah in pri pomoči slepim, so uporabljene metode, ki vključujejo dolgotrajen strah, bolečino in trpljenje.
Za en krzneni plašč je potrebna smrt približno 24 mačk ali 12 do 15 odraslih psov oziroma 40 ali več mladih muck ali kužkov. Krzno omenjenih živali se uporablja tudi za različne modne dodatke, kapuce, kape in kučme, rokavice, nagačene živali, vzglavnike, odeje ter celo otroške igrače. Nova humana evropska uredba bo kot edino izjemo pri uvozu krzna psov in mačk dovoljevala uvoz za izobraževalne namene ali nagačenje.