Evropski poslanci s peticijo proti selitvam v Strasbourg

Skupina evropskih poslancev, ki nasprotuje rednim mesečnim selitvam iz Bruslja v Strasbourg je pripravila peticijo za to, da bi vsa zasedanja parlamenta potekala v Bruslju.

Objavljeno
25. september 2008 19.08
Evropski parlament
Kl.K./STA
Kl.K./STA
Bruselj - Skupina evropskih poslancev, ki nasprotuje rednim mesečnim selitvam iz Bruslja v Strasbourg je pripravila peticijo za to, da bi vsa zasedanja parlamenta potekala v Bruslju. Peticija, ki jo je doslej podpisalo kakih 50 od skupno 785 evropskih poslancev, poziva članice EU, naj ustrezno spremenijo protokol o sedežu institucij, da bi bilo to mogoče.

 

Peticijo je pripravilo pet evropskih poslancev, ki veljajo za najglasnejše nasprotnike selitev parlamentarcev v francoski Strasbourg: Nemec Alexander Alvaro (Alde), Finka Piia-Noora Kauppi (EPP-ED), Belgijka Frederique Ries (Alde), Britanka Catherine Stihler (PES) in nemška poslanka Zelenih Helga Trüpel.

 

Poslanci med drugim trdijo, da selitev parlamenta v Strasbourg za štiri dni mesečno povzroča dodatne stroške, zaradi prevozov poslancev iz belgijske v alzaško prestolnico pa gre v zrak 20.000 ton ogljikovega dioksida, ki prispeva h globalnemu segrevanju ozračja.

 

Poslanci obenem menijo, da bi moral Strasbourg dobiti odškodnino, če bodo zasedanja parlamenta potekala izključno v Bruslju. Župan Strasbourga Roland Ries je v odzivu na ta predlog odgovoril, da nobena odškodnina ne more ublažiti vpliva morebitnega "odhoda" Evropskega parlamenta iz mesta.


Za en sam sedež Evropskega parlamenta

 

Tokratna peticija proti selitvam parlamenta v Strasbourg ni prva, ki jo je pripravila omenjena skupina poslancev; v preteklosti so že zbrali 1,2 milijona podpisov za en sam sedež Evropskega parlamenta. Razprava o tem je znova postala aktualna, ko je avgusta odpadel omet v dvorani za plenarna zasedanja v Strasbourgu, zaradi česar sta bili obe septembrski plenarni zasedanji, ki bi morali potekati v Strasbourgu, izjemoma prestavljeni v Bruselj. Naslednje plenarno zasedanje, ki bo potekalo od 30. do 23. oktobra, bo po napovedih znova v Strasbourgu.

 

Evropski parlament se v skladu s sklepom vlad držav članic EU v Strasbourgu na plenarnih zasedanjih sestaja dvanajstkrat na leto. Ostala zasedanja so v Bruslju, medtem ko je v Luksemburgu upravni sedež parlamenta. Ta razdelitev za Evropski parlament pomeni več kot 200 milijonov evrov dodatnih stroškov na leto.

 

Pobude za ukinitev sedeža evropskega parlamenta v Strasbourgu, kamor se poslanci, njihovi asistenti in administracija enkrat mesečno selijo iz Bruslja, so v zadnjih letih sicer stalnica. Vendar pa bi morale države članice za ukinitev sedeža v Strasbourgu spremeniti veljavno pogodbo, za kar je potrebno soglasje vse članic.