FBI preiskuje vdor Kitajcev

Zvezni preiskovalni urad (FBI) in Pentagon preiskujeta sum vdora kitajskih hekerjev v računalniške sisteme ameriške administracije.

Objavljeno
26. avgust 2005 14.36
Podatki Eurostat so pokazali, da smo Slovenci, stari od 16 do 65 let, zelo aktivni uporabniki spletnih strani, s katerih je mogoče presneti glasbene vsebine
Washington – Ameriški časopis Washington Post je v četrtek poročal, da Zvezni preiskovalni urad (FBI) in Pentagon preiskujeta sum vdora kitajskih hekerjev v računalniške sisteme ameriške administracije. Preiskovalci skušajo ugotoviti, ali gre za dejanja posameznikov, ali morda za organizirana prizadevanja s podporo kitajske vlade ali pa celo morda za posameznike, ki se samo skrivajo za kitajskimi spletnimi stranmi.

Dejstvo, da Kitajci vohunijo za visokotehnološkimi informacijami na Zahodu, ni nobena novost, vendar pa v tem primeru preiskovalci FBI, ki uradno ne komentirajo zadeve, menijo, da obstaja precejšnja možnost, da vdiralci v računalniške sisteme kitajske spletne strani uporabljajo kot najugodnejšo in najvarnejšo zadnjo postajo pred vdorom. Na Kitajskem je namreč kar 119 milijonov uporabnikov interneta.

Washington Post piše, da je bilo leta 2004 kar 79.000 poskusov vdora v računalniške sisteme Pentagona, od česar jih je bilo uspešnih 1300. Leta 2003 je bilo takšnih poskusov 54.000. Neimenovani državni uradniki so Washington Postu sicer zagotovili, da gre le za vdore v sisteme z informacijami, ki niso zaupne.

FBI in Pentagon že več let spremljata poskuse vdorov v računalniške sisteme, kar so poimenovali Titanski dež. Poleg Pentagona, ki je s petimi milijoni računalnikov po vsem svetu najbolj izpostavljen, pa prihaja do vdorov in poskusov vdorov tudi v sisteme drugih ministrstev, kot na primer za domovinsko varnost in energetsko. Slednje pa ima na primer pod svojim nadzorom tudi jedrske laboratorije v Los Alamosu.